„A gyász természetes reakció, a lélek így próbálja feldolgozni a fájdalmas veszteséget” – véli Martina Vojtíšková pszichológus.
Gyász és depresszió
Munkája során gyakran találkozik ellentmondásos érzésekkel küszködő emberekkel: nyugtalanok, dühösek, bűntudatuk van, ürességet éreznek, tanácstalanok, apátiába esnek, kimerültek, kétségbeesettek, magányosak, sajnálják magukat, alsóbbrendűnek érzik magukat, gyűlöletet éreznek. A szakember szerint ezek az érzések teljesen normálisak. Időről időre mindenki kerülhet ilyen állapotba. Aki nem fojtja magába a negatív érzéseket, azok egy idő után enyhülnek, míg teljesen eltűnnek. „Annak, aki elveszít valamilyen közeli személyt, mindenképpen szüksége van valakire, akivel beszélgethet. Rendkívül fontos megosztani valakivel az érzéseinket és beszélni róluk. Ha pedig valaki depresszióba esik, szakemberhez kell fordulnia, mert a depresszió sok más, komolyabb betegséghez vezethet” – magyarázta Vojtíšková.
A szakemberek figyelmeztetnek: az őszi ünnepekkor senkit ne hagyjunk magára, hanem emlékezzünk és gyászoljunk közösen! A család és a barátok társaságában mindenki megértésre találhat, kibeszélhetjük érzéseinket, és tudatosíthatjuk, hogy nem vagyunk egyedül, hogy ők is ugyanazt élik át. Ugyanakkor nagyon fontos az is, hogy senki se féljen elfogadni a felkínált segítséget. A közvetlen környezete feltehetően igyekszik megkönnyíteni a legtöbb magányos ember számára a helyzetet, például el akarják kísérni a temetőbe, és ezekben a napokban nem akarják egyedül hagyni. Ne utasítsunk el másokat!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.