Shelbyville. Talán a családi farm körüli munkák, talán örökölt génjei járultak hozzá Edna Parker hosszú életéhez. A világ legidősebbként ismert embere április 20-án betöltötte 115. évét.
Gének vagy életmód?
Mindössze 75 ember (64 nő és 11 férfi) él ma világszerte, akiknek kora igazolhatóan meghaladja a 110 évet – állítja a kaliforniai központú gerontológiai kutatócsoport.
Edna Parker 45 éves kora, férje halála óta százéves koráig egyedül élt farmján, akkor fiához költözött. Pár hónappal később egyszer meglegyintette a halál szele, amikor unokája ájultan találta kertjükben a hóban. Az idős nő azonban felépült, csak néhány ujjbegyén szenvedett el fagyási sérülést.
Edna Parker túlélte két fiát, Cliffordot és Earlt. Öt unokája, 13 dédunokája és 13 ükunokája él. Két lánytestvére közül Georgia 99, Opal 88 évet ért meg. A New York-i, Albert Einsteinről elnevezett öregedéskutatási orvosi intézet igazgatója, Nir Barzilai szerint csaknem minden száz év felettire érvényes, hogy családjában egy nővér, anya vagy más rokon szintén hosszú életet élt.
Barzilai és munkatársai több olyan genetikai mutációt találtak az idősek adatbázisában, amely összefüggésben lehet a hosszú életkorral. Akár úgy, hogy lassítja az öregedési folyamatot, akár úgy, hogy növeli a kor előrehaladtával járó betegségekkel szembeni ellenállóképességet.
Tom Perls elmondta, hogy a hosszú élet titkát ma genetikai és környezeti okok, az életmód együttes hatásában látják. Mintegy 1500 száz év fölötti emberen végzett kutatása alapján úgy látja, ezek az emberek jobban kezelik az őket érő stresszt, mint az átlagemberek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.