A gabonafélékre az egész unióban egységesen érvényes közös piacszabályozási elvek értelmében idén már nálunk is a közösség által megszabott feltételek alapján felállított rendszer keretében történik a termékek piaci értékesítésének szervezése.
Az EU belső gabonapiacának szabályozása
A Közös Agrárpolitika reformja alapjában véve csak apró módosításokat eszközölt a gabonapiac szabályozásában. Többek között kizárta az intervenciós termények köréből a rozst, mivel jelentős készletek halmozódtak fel belőle, csökkentette az intervenciós árhoz folyósított havi pótlék összegét, s leszűkítette az intervencióra felvásárolható feldolgozott termékek körét.
Az unió gabonapiacának szabályozásában a gazdasági évet folyó év július 1-től a rákövetkező év június 31-ig jegyzik. Az intervenciós felvásárlás november 1-től május 31-ig tart. Továbbra is érvényben maradt a gabonafélék intervenciós alapára, amelyet 101,31 euro/tonna értéken szabtak meg. Ehhez az árhoz az intervenciós időszak alatt havi pótlékot folyósítanak, amelynek meghatározott értékei a következők:
Hónap Havi pótlék euro/t
november 0,46
december 0,92
január 1,38
február 1,84
március 2,30
április 2,76
május 3,22
Nálunk a búza, az árpa és a kukorica kerül majd intervenciós felvásárlásra. Ezt az Agrár-kifizetési Ügynökség szervezésében az intervenciós központok végzik. A búzafelvásárlásra 25 központot, az árpa és a kukorica intervenciós felvásárlására 13-13 központot választott ki a tárcavezetés, ezek jegyzéke az Európai Bizottság Közlönyében is megjelent.
Az intervenciós központok olyan kijelölt elszámolási és földrajzi pontok, amelyekben a megszabott intervenciós ár érvényes, s amelyeket viszonyítási pontként használnak a szállítási költségek meghatározásánál, illetve azok esetleges visszatérítésénél. A jogszabály értelmében a termelőhöz legközelebb eső intervenciós központba való beszállítás költségeit ugyanis a felajánló köteles fizetni. Előfordulhat azonban olyan eset is, hogy a felajánlott gabonát a legközelebbi intervenciós központtól távolabbra kell szállítani, ebben az esetben a szállítási többletköltséget visszatérítik.
A felvásárlás az Agrárkifizetési Ügynökség által elfogadott ajánlat alapján a felajánló és a raktározó között kötött szállítási menetrend alapján történik, ennek során mind a szállító, mind az átvevő és az ügynökség képviselőjének joga van jelen lenni a mintavétel során. A búzát beltartalmi értékek alapján is minősítik, ezért a szállítónak a mintát akkreditált laboratóriumban kell kivizsgáltatnia. Az árpa és a kukorica esetében csak a külső jegyek alapján történik a minőség meghatározása. Vitás kérdésekben az akkreditált laboratórium által elvégzett ellenőrző vizsgálat eredménye mindkét fél számára kötelezővé válik.
Az ügynökség a raktározóval együttműködve a szállítás után jelentést készít a megállapított tényekről és szállítói-megrendelői lapot állít ki, amelyen a résztvevő felek aláírásukkal igazolják, hogy egyetértenek a mérések eredményeivel. Ennek alapján állítja ki az ügynökség az átvételi jelentést, amelyben a megállapított minőség és mennyiség alapján, valamint a havi pótlék és a szállítási költségek elszámolásával megállapítja a végső intervenciós árat a termelő számára. A termény az állam tulajdonába és az ügynökség kezelésébe kerül, a meghatározott összeget az ügynökség a szállítás befejezését követő 35 napon belül utalja át a termelőnek. (www.mpsr.sk)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.