Fény derült a kutyák eredetére

Pekingi palotapincsi vagy óriás snaucer – minden kutya ősei a mai Kína területén vagy ahhoz közel éltek mintegy 15 ezer évvel ezelőtt – vélik svéd kutatók.

A három kutatócsoport munkájának eredményeképpen arra a következtetésre jutott, hogy a világon ma élő összes kutyafajta, legyen kicsi vagy nagy, fehér loboncos vagy barna rövid szőrű, ugyanattól a három „ősanyaállattól” származik. A modern kor kutyafajtáinak eltérő külső jegyei viszonylag későn, az elmúlt fél évezred intenzív tenyésztési törekvései következményeként jöttek létre. Az már korábban sem volt kétséges a kutatók előtt, hogy az eb a farkastól származik, ám azt, hogy mikor és kik kezdték domesztikálni őket, mindeddig homály fedte.

Peter Savolainen (Royal Institute of Technology, Stockholm) és munkatársai a világ összes nagy kutyapopulációját (illetve fajtáját) képviselő 654 kutya mitokondriális DNS-éből vettek mintát. Az eredmény váratlanul érte a kutatókat: mitokondriális DNS-ük alapján a vizsgált állatok több mint 95%-a mindössze három csoportot alkotott. A három csoport megoszlása minden régióban hasonló volt, ami arra utal, hogy a világ teljes kutyapopulációja egyazon génkészletből ered. Mivel pedig a három csoport közül a kelet-ázsiai csoportnál mutatták ki a legnagyobb genetikai változatosságot, a kutatók arra a belátásra jutottak, hogy a kutyákat először a történelem során valahol a mai Kína területén vagy ahhoz közel háziasították.

Régészeti leletek és egyéb jelek alapján korábban azt feltételezték, hogy az ember leghűségesebb társa a Közel-Keleten csatlakozott hozzánk. Egy másik tanulmány szerint a háziasítást követően a kutyák követték gazdáikat hosszú útjaikon. Jennifer A. Leonard (Smithsonian Institution) és társai annak eredtek a nyomába, vajon az amerikai kontinens kutyái önállóan fejlődtek-e ki, tehát az ott élő farkasok leszármazottai, vagy az Óvilágból érkeztek-e embertársaikkal.

A kutatók mexikói, perui és bolíviai régészeti ásatásokban talált 37 kutya maradványaiból vett DNS-mintát vizsgáltak meg. A kutyák mindegyike még a Kolumbusz előtti időkből való. A közép-amerikai maradványok mellett olyan, Alaszkából származó kutyák maradványait is vizsgálták, amelyek még jóval az európaiak érkezése előtt éltek. A vizsgálatok során genetikai hasonlóságot mutattak ki, ami arra enged következtetni, hogy az amerikai és az eurázsiai ebek közös őstől, az Óvilágban élt szürke farkastól származnak. A 12–14 ezer évvel ezelőtt Ázsiából a Bering-szoroson át Amerikába vándorolt embereket minden bizonnyal különféle fajta kutyák kísérték, teszik hozzá a kutatók. (O–O)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?