Felébredt a Philae leszállóegység

Berlin |

<p>Életre kelt a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstököst kutató Rosetta űrszonda Philae nevű leszállóegysége - jelentette be vasárnap a német és a francia űrkutatási hivatal.</p>

A közlés szerint sokadik nekifutásra szombaton késő este, 22.28 perckor sikerült 85 másodpercre kapcsolatot létesíteni a november közepén hibernálódott robottal, és "anyaűrhajóján", a Rosetta űrszondán keresztül letölteni 300 adatcsomagot a rajta lévő nyolcezerből. A Philae remekül működik. Működési hőmérséklete mínusz 35 Celsius-fok, tápegységének teljesítménye pedig 24 watt, miközben már 19 watt is elég ahhoz, hogy kommunikálni tudjon a Rosettával - mondta Stephan Ulamec német projektvezető, aki szerint a leszállóegység készen áll arra, hogy további műveleteket hajtson végre.  A robot egyelőre csak önmagáról küldött adatokat - például a hőmérséklet és a napsütés alakulásáról -, de ezekből kiderül, hogy elegendő napfényt vesz fel a kapcsolattartáshoz, és műszerei mind megfelelően működnek. A letöltött adatok közt találtak korábban keletkezetteket is, amiből a kutatók arra következtetnek, hogy a Philae már napokkal ezelőtt feléledt, és csak utolsóként lépett működésbe a Földdel való kapcsolatfelvétel funkciója. Az üstökös, rajta a robottal, mintegy 300 millió kilométerre van a Földtől.  A nyugat-európai űrközpontokban nagy megkönnyebbüléssel fogadták a Philae "feltámadását". "Nagyon boldogok vagyunk. Most nagy az esély, hogy +tudományt csináljunk+ az üstökösrobottal" - mondta Stephan Ulamec. A kutatók megpróbálnak módosítani a Rosetta pályáján oly módon, hogy hosszabb lehessen a kapcsolat az űrszonda és leszállóegysége között, és parancsokat lehessen küldeni a robotnak új mérésekre, további tudományos adatok gyűjtésére. Ha sikerül újratervezni a Rosetta pályáját, október közepéig is fennmaradhat a kapcsolat a jelenleg a Nap felé tartó és azt legjobban augusztus közepén megközelítő leszállóegységgel. A Philae őszig marad olyan helyzetben, hogy napenergiával töltődjön fel. A tudósok remélik, hogy a Philae újraindulása segít meghatározni a pontos helyét is. Bár a korábban kapott képek és mérési adatok alapján sikerült leszűkíteni a landolási körzetet, a "földet érés" pontos helye még mindig rejtély.  A Philae tízéves utazás után november 12-én landolt az üstökös egy árnyékban lévő felszínén, ahol rövid adatgyűjtés után napelemes tápegységei lemerültek. Mielőtt ez megtörtént volna, 54 órán át folyamatosan dolgozott, mind a tíz, fedélzetén lévő berendezését használta, jelentős mennyiségű adatot küldött a Földre. A Nap energiájára volt szükség ahhoz, hogy újra felébredjen és elkezdjen kommunikálni az európai irányítóközponttal. A Rosetta-misszió az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA) legnagyobb projektje, amelynek révén a tudósok bepillanthatnak a 4,6 milliárd éves Naprendszer keletkezésébe. Lehetséges, hogy már vasárnap este újabb kapcsolat jön létre az üstökösön lévő robottal.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?