(Forrás: Shutterstock)
Ezeket a hibákat mindenki elköveti mosáskor
Milyen szabályokat érdemes betartani, hogy tiszta, ép ruhákat vegyünk ki a mosógépből és energiát takarítsunk meg?
Bár a mosás rutinszerű háztartási munka, mégis elkövethetünk olyan hibákat, amelyek rossz minőségű mosáshoz és nagyobb energiafogyasztáshoz vezethetnek. Még a hétköznapi mosásnak is megvannak a maga szabályai. Néha érdemes nemcsak bedobálni a mosnivalót a mosógépbe, hanem egy kicsit ellenőrizni is őket. Mire érdemes odafigyelni?
1. Ne töltse túl
Ha több mosóport használ, nem lesz tisztább a szennyese. Ellenkezőleg, a mosószer által termelt plusz hab lelassítja a szennyes mozgását, és előfordulhat, hogy a mosógép mechanizmusa így nem működik megfelelően. A dob feltöltésekor sem érdemes túlzásba esni. Ha túl nehéz lesz, megsérülhet. Mindig ellenőrizze a mosógép kapacitását. Alapszabály, hogy a ruhadarabok ne legyenek bezsúfolva, és hogy a dob és a mosnivaló között körülbelül tenyérnyi hely legyen.
2. Hagyja nyitva
Mosás után bezárja a dobot és a mosógép ajtaját? Ez hiba. Hagyja nyitja a mosógépet, ugyanis ez az egyetlen módja annak, hogy a tömítőgumi teljesen megszáradjon, és a mosás után a gépben maradt nedvesség távozni tudjon. Legalább két-három hetente futtassa a mosógépet 95 fokon. Ez megszabadítja a baktériumoktól, a zsírtól, a szappantól és a szennyeződésektől. Ezen a hőmérsékleten moshatja a törülközőket vagy az ágyneműt is, amelyekre nem hat a magas hőmérséklet. Egyébként 30-40 fokon mosson, mivel a mosószerek ma már nagyon hatékonyak.
3. Ne vágja le a címkéket
Ön is azok közé tartozik, akik utálják a pólókon, pulóvereken vagy nadrágokon lévő címkéket, és egyből levágják őket? Bár idegesítőek, fontos mosási tanácsokat tartalmaznak. Hogy az adott ruhadarab mosható-e gépben vagy csak kézzel, milyen hőmérséklet a megfelelő, és így tovább. Ha tényleg ki nem állhatja a ruhán lévő címkét, mielőtt levágná, készítsen egy képet a címkéről a ruhadarabbal együtt.
4. Túl sok energia
Gyorsan szeretné kimosni a dolgokat, és rövid programot állít be? Jobb, ha kerüli, mert túl sok energiát használ el. Értelemszerűen ahhoz, hogy ugyanazt a kívánt eredményt érje el egy rövid programmal, a mosógépnek lényegesen több energiát kell felhasználnia a víz felmelegítésére. Érdemes azonban úgynevezett ökoprogramokat használni, amelyek alacsonyan tartják az áram- és vízfogyasztást. Ezek azonban hosszabb ideig tartanak, mert alacsonyabb hőmérsékleten mosnak, és a szennyest tovább kell áztatni, hogy a mosószer jobban tudjon hatni.
5. Kigombolt, szétcipzárolt darabok
Ön is bedobja a szennyest a mosógépbe, és nem nagyon ellenőrzi? Ha vannak gombok vagy cipzárak a ruhadarabokon, mindig gombolja be, cipzárazza össze őket mosás előtt. Ellenkező esetben a gombok vagy cipzárak beakadhatnak a ruhaszövetbe, és károsíthatják azt. A pólókon lévő lyukak sem jelentenek kivételt. Ellenőrizze az összes zsebet, nincsenek-e bennük is pénzérmék, kapcsok, zsebkendők. Különösen az apró tárgyak károsíthatják a ruhákat.
6. Ne dörzsölje őket
Egyes foltok nagyon makacsok, elég egy csepp paradicsom- vagy céklalé, egy csepp kávé vagy egy darab gyümölcs, és kész a probléma. A zsírfoltokat is nehéz eltávolítani. Még a legjobb mosógép sem tud velük megbirkózni. Mosás előtt kezelje a foltot folteltávolítóval. Alternatív megoldásként áztassa be a szennyezett ruhadarabokat szappanos vízbe. Ne dörzsölje a ruhadarabokat, megsérülhet az anyaguk. Ha így készíti elő a szennyest, a mosógépben könnyebb lesz megszabadulni a foltoktól.
(zdravie.pluska.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.