Nairobi. Janet kétségbeesetten pillant a tükörbe: vastag vörös duzzanatok és hólyagok borítják a 19 éves kenyai lány egykor szép arcát. „Azt akartam, hogy fehér arcbőröm legyen és most már semmilyen sincs” – mondja elkeseredetten.
Elveszítettem az arcomat
Nairobi. Janet kétségbeesetten pillant a tükörbe: vastag vörös duzzanatok és hólyagok borítják a 19 éves kenyai lány egykor szép arcát. „Azt akartam, hogy fehér arcbőröm legyen és most már semmilyen sincs” – mondja elkeseredetten. A „kifehéredés” álma gyakran végződik ilyen rosszul a kenyai nők számára, akik különféle vegyszerekkel próbálják arcbőrüket fehérré varázsolni.
A mérgező összetételű kenőcsök nemcsak bőrüket és különböző belső szerveiket teszik tönkre: halálosak is lehetnek. Ezért egyre több országban tiltják be ezeket a kenőcsöket, ennek ellenére változatlanul nagy a kereslet az Európából importált veszélyes kozmetikai szerek iránt.
„Elveszítettem az arcomat” – mondja szégyenkezve Janet. A lány „Világos és szép”, valamint „Hercegnő” elnevezésű krémekkel kente arcbőrét, hogy úgy nézhessen ki, mint a tégelyek csomagolásán látható fehér bőrű szépségek. „Barátnőim beszéltek rá. Láttam, hogy milyen szép lett a bőrük, és utánozni kezdtem őket. Eleinte valóban világosodni kezdett az arcszínem. Két hét elteltével azonban mindenütt fekete foltok borították el az arcomat, és rettenetesen égett a bőröm” – panaszolja a lány.
Sok fiatal nő várakozik nap mint nap az Aga Khan Kórházban Melanie Miyanji bőrgyógyász doktornő rendelőjének előszobájában. „Megmérgezte őket egy szépségideál” – mondja a doktornő, aki határozottan ellenzi a bőrt fehérítő szerek alkalmazását. Az erre szolgáló különböző folyadékok és krémek rendszerint olyan erősen mérgező anyagokat tartalmaznak, mint például a higany, amelyet Európában már régen száműztek a kozmetikai szerek összetételéből. „Az ilyen kémiai anyagok fékezik a melanin nevű pigment képződését, amely védi a bőrt a napsugarakkal szemben. A bőr gyengül a melanin hiánytól. Paradox módon a szerekben lévő más vegyi anyagok éppen ellenkezőleg, sötétítik a bőrt, amely helyenként még feketébb lesz, mint amilyen azelőtt volt. A megtámadott véredényeken és a mirigyeken keresztül a mérgező anyagok bejutnak a belső szervekbe és halálos betegséget okozhatnak, például bőrrákot ” – magyarázza a dermatológus. Bár számos afrikai országban, mint például Kenya, Dél-Afrika vagy Kamerun, hivatalosan tiltják ezeknek a kozmetikai szereknek a behozatalát, a házilag készített kotyvalékok, vagy az Európából behozott kozmetikumok elárasztják a piacot. És ez addig így is marad, amíg a mottó ez: „A világos szép”.
Ugandától kezdve Tanzánián át Nigériáig azért fehérítik bőrüket a fiatal nők, hogy értékesebb menyasszonyokká válhassanak. Nyugat-Afrikában sok anya ráadásul beragasztja csecsemőjének orrlyukait: abban a reményben, hogy orruk később keskenyebb, „európaibb” lesz. Egy kenyai reklámszakértő az „50-50 százalékos elvre” esküszik. Legutóbb egy interjú során így fogalmazott: „Legyen az egyik szülő fekete, a másik pedig fehér. Amikor egy olyan lány, aki ilyen szülők gyermeke, belép egy bárba, minden férfi megfordul utána”. Éppen ez az azonban, amit Miyanji doktornő ki akar verni pácienseinek a fejéből. „Ha valaki azért keres fel, mert világosabb bőrt szeretne, ezt mondom neki: Te fekete vagy és az is maradsz, mert ezt örökölted. Ez szép örökség.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.