A tavasz első hónapjában a Föld egyetlen égi kísérője válik főszereplővé az égen. A Hold ezúttal nem a Napot vagy a Szaturnuszt fogja eltakarni előlünk, hanem a Földünk mögött annak árnyékán fog végighaladni.
Eltűnik a Hold
Az észleléséhez már a szabad szemünk is elegendő, de ha van távcsövünk (akár jobb vadásztávcső is), akkor használjuk azt is, mivel megfigyelhetővé válnak a nagyobb holdkráterek belépései az árnyékba.
A fogyatkozás az alig látható penumbrális fázissal kezdődik, amikor a Hold a külső és sokkal ritkább árnyékba lép be. Ez este 21 óra 16 perc körül következik be (P1). Az érdekesebb és sokkal látványosabb umbrális, ill. részleges fázis, amikor a Hold először érinti a központi sötét árnyékot, 22 óra 30 perc körül lesz. A Hold ezek után egyre mélyebben merül el a sötét árnyékban és 23:44-kor éri el a totalitás fázisát. Ekkor válik teljesen az árnyék foglyává. Az, hogy ekkor mennyire sötétül el a Hold képe, függ a földi légkör állapotától és attól, hogy milyen mélyen halad át az árnyékon.
Minél nagyobb a légkör általános szennyezettsége (pl. épp egy nagyobb tűzhányó van működésben, amely hamut és porszemcséket ont a magasba), annál sötétebb lesz a képe is és ezt az ún. Danjon-skála segítségével szokás meghatározni (L0, L1, L2, L3 és L4, ahol L0 nagyon sötét fogyatkozást jelent és a Hold alig látható, míg L4 nagyon világos fogyatkozást jelent, amikor a Hold világos narancsszínű).
A teljes fogyatkozás vége éjfél után 00:58-kor lesz, tehát a teljes fázis több mint egy óráig fog tartani (az esemény teljes hossza pedig több mint hat óra). A Danjon-féle „árnyék sötétség” meghatározását legjobb valamikor a totalitás közepe táján elvégezni, tehát 00:20-kor.
Az umbrális fázis vége hajnali 02:12-kor lesz, amit a Hold egyre nagyobb részének az árnyékból való kiszabadulása fog követni, majd 03:25-kor az egész esemény vége következik be. Újra a tündöklő telihold fénye fogja bevilágítani az éjszakát.
Az esemény másik fele viszonylag kései órákban zajlik majd le, de a belépés az árnyékba és a teljes fázis még teljesen „normális” időben következik be, ezért ha felhő- és esőmentes csillagos esténk lesz e napon, akkor melegen felöltözve menjünk ki és kövessük figyelemmel e szép égi tüneményt, amelyet az égi kísérőnk létezésének köszönhetjük.
Sok szerencsét az észleléshez!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.