A Szovjetunió évtizedeken keresztül sikeresen leplezte azt a két nukleáris katasztrófát, amely egy szibériai atombombagyárban történt – állítja egy orosz tudós, aki a közelmúltban radioaktív részecskéket fedezett fel egy helyi folyóban. A szerencsétlenség eltitkolásával a szovjetek a folyó mentén lakó több ezer ember egészségét veszélyeztették és veszélyeztetik még ma is.
Eltitkolt atombaleset
A Krasznojarszk-26 (mai nevén Zseleznogorszk) egyike volt a Szovjetunió három titkos atombombagyártó komplexumának. A gyár, melynek három reaktorában készült plutónium, Krasznojarszk várostól ötven kilométerrel északra, egy hegy gyomrában található. 1992-ben és 1993-ban két reaktort leállítottak, hűtővizüket pedig a Jenyiszej folyóba engedték. A szenynyeződés a több mint háromezer kilométer hosszú folyón keresztül a Kara-tengerbe, majd a Jeges-tengerbe ömlött.
Alexandr Bolsunovszkij, az orosz kormány krasznojarszki biofizikai intézetének munkatársa tizenkét különböző veszélyes részecskének a nyomait találta meg a Jenyiszej folyó töltésén 1994 és 1999 között. A fokozottan radioaktív cézium, plutónium és stroncium izotópokat a nukleáris erőműtől több mint 330 kilométerre találta. Bolsunovszkij a moszkvai Vernadszkij Geokémiai és Analitikus Kémiai Intézet segítségével megállapította a részecskék korát: nyolc részecske körülbelül 30, négy pedig 20 évvel ezelőtt jött létre, ami arra utal, hogy két különböző időpontban történt baleset a reaktorokban.
A szennyeződés mértéke akkora volt az elmúlt harminc évben, hogy jelentősen megnövelte a rák kialakulásának a kockázatát a part menti lakosság körében. A lakók még most is veszélyben vannak: egyetlen részecske egyméteres körzetében néhány óra alatt akkora sugárdózist kaphat szervezetük, amely messze túlhaladja az Oroszországban megengedett mértéket.
Oroszország atomenergiáért felelős minisztériuma a mai napig tagadja, hogy bármilyen baleset történt volna a Krasznojarszk–26-ban. Ezzel szemben Murdoch Baxter, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tengerészeti laboratóriumának vezetője a bizonyítékok alapján hihetőnek találta Bolsunovszkij feltételezését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.