Először fúrja meg a marsi kőzetet a Curiosity

Washington |

<p>A Curiosity egy lapos, halvány erezettségű szikla felé halad, amely a tudósok reményei szerint a vörös bolygó &quot;vizes&quot; múltjának bizonyítékait őrzi: a tervek szerint a marsjáró itt végzi el az első fúrásokat mintavétel céljából.</p>

Richard Cook, a NASA bolygókutató részlegének (Jet Propulsion Laboratory, JPL) projektmenedzsere szerint a fúrásra, amelyet a Curiosity "akrobatikus" leszállása óta a marsjáró második legösszetettebb műveletének tartanak, a következő két hét során kerül sor.

    A fúrás során nyert minták elemzését a rover fedélzetén működő vegyi laboratórium végzi el, az adatok sokat elárulnak a térség ásványi összetételéről.

    Az amerikai űrkutatási hivatal két korábbi marsjárója, az Opportunity és a Spirit rendelkezett kőzetcsiszolóval, amellyel eltávolították a sziklák rétegeit. A Curiosity viszont képes néhány centiméter mélységben lefúrni a marsi kőzetekbe mintagyűjtés céljából, ezt első ízben végzik el a vörös bolygón. (Az Opportunity mind a mai napig működik, a Spirit azonban 2010 óta nem ad életjelt magáról).

    "Rettegünk, és ugyanakkor türelmetlenül várjuk a műveletet" - hangsúlyozta a projektben résztvevő John Grotzinger, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) kutatója.   

    A Curiosity 2011 novemberi indítása előtt nem sokkal vetődött fel, hogy a fúróberendezésről egy kevés teflon kerülhet be a mintákba, az idő rövidsége miatt azonban már nem volt mód korrigálni a hibát. Richard Cook szerint a szennyeződés nem befolyásolja a küldetés sikerét.

    A marsjáró a tervezettnél több időt töltött jelenlegi tartózkodási helyén, mivel a tudósokat érdekelte az üledékes kőzet, a késlekedés után azonban a Curiosity a John Klein-terület felé veszi az irányt, amelyet a kutatócsoport 2011-ben elhunyt tagja tiszteletére neveztek el. A fúrásra kiszemelt kőszikla a Yellow Knife Bay nevű enyhe mélyedésben helyezkedik el, és a töredezett helyszín az űrfelvételek tanúsága szerint éjjelente sokkal lassabban hűl le, mint a környező területek.

    "Egy egészen más +vizes+ környezetről van szó, mint a folyómeder, ahol a Curiosity leszállt.

    A radioizotópos termoelektromos generátorral működő Curiosity (hivatalos nevén: Marsi Tudományos Laboratórium) augusztus 6-án landolt a vörös bolygón. A NASA 2,5 milliárd dolláros összköltségű, csaknem két földi évre tervezett programjának célja, hogy kiderítse: létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek.

    A Curiosity végső úti célja a Gale-kráterben magasodó 5 kilométer magasságú, rétegzett szerkezetű hegy, a marsjáró a fúrás után azonnal elkezdi féléves vándorlását a hegy felé.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?