Életre keltették a 2800 éve megfagyott algákat

Washington. Egy sósvízű antarktiszi tó jegében több mint 2800 éves fagyott baktériumokat és algákat találtak tökéletes hibernációban, ugyanis olvadás után feléledtek. A kutatás segíthet a marsi élet feltérképezésében, melyről úgy vélik, a fagyott jég alatti vízben rejtőzik.

Az amerikai csapat 11 méter mélységig fúrt le, hogy mikroszkopikus baktériumokat és algákat gyűjtsön össze. Amint felhozták és megmelegítették őket, az apró életformák újra magukhoz tértek. A mikróbákat körülbelül 2800 évesre becsülték, ám a kutatók szerint még öregebbek is rejtőzhetnek a mélyben. A Vida tó körülbelül 3 kilométerre fekszik Új Zéland déli részétől a McMurdo Dry Valleys térségben. A tavat 1950 óta ismerik, ám az emberek eddig figyelmen kívül hagyták, mert azt hitték, hogy csak egy nagy jégtömb. Bár más kutatások is elkezdődtek a térségben a kilencvenes évek elején, a jelenlegi kutatócsapat radarjelekkel vizsgálta a tavat borító jégpáncélt, és igencsak meglepődött, mikor 18 méteres mélységben folyékony vizet talált, mely ráadásul hétszer sósabb, mint a tengervíz. Ez a tény arra ösztökélte a kutatókat, hogy 1996-ban visszatérjenek egy fúróberendezéssel, mellyel pár méterre a vízszint alá fúrtak. A lyuk alján pedig sikerült összegyűjteni az algát és a baktériumokat. A csapat 2004-ben ismét visszatér. Átfúrják a 18 méter vastag jeget, és mintát vesznek a sós vízből. A vízmintát aztán kitenyésztik, hogy tartalmaz-e valamilyen életformát. A kinyert mintáktól azt várják, hogy sokkal öregebbek lesznek, mint a jégtakaróban megbújó hibernált élőlények.

Az új kutatást a NASA finanszírozza, ugyanis az űrügynökség mindenféle tervet felhasznál arra, hogy megtalálja a legjobb megoldást a víz és jég alatti élet felfedezésére. Egyre több bizonyíték van arra is, hogy a Mars felszíne alatt víz rejtőzik, még ha fagyott is. Egy elmélet szerint a Vida tóhoz hasonló, rendkívül sós vizek, akár még a Marson sem fagynának meg.

A csapat úgy vélekedik, hogy az antarktiszi nyár alatt víz folyik a Vida tóba, ám ez a valószínűleg édesvíz a jég felszínén marad, tovább növelve a tó jégdugóját. A meleg nyarakon sikerülhet léket ütni a jégen, ezzel egy körülbelül 1 méteres vízréteg ül meg a 19 méteres jédugó felszínén. Ezek a megfagyások pedig évről-évre növelik a lezárást.

Ha bizonyítottan van valami a tó alján, akkor ez lesz az első eset, hogy a legszélsőségesebb körülmények között életet találnak a Földön.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?