Eldobhatom az agyam

Los Angeles. A Microsoft mérnökei olyan mesterséges „agy” kifejlesztésén munkálkodnak, amely soha nem felejti el emlékeinket. E digitális naplóból oly módon kereshetjük majd elő életünk legfontosabb eseményeit, akár az internetes oldalakat a Google keresővel.

A MyLifeBits (magyarul: életem bitjei) kezdeményezésben résztvevő mérnökök olyan multimédiás adatbázisokat kívánnak létrehozni, amelyek életünk eseményeit rögzíthetnénk. Ez nemcsak a memóriagondokkal küszködők számára lenne nagy segítség. A digitális „élet” lehetőségeit kutató Doug de Groot (Leiden Egyetem, Hollandia) azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy ez által egy új oktatási eszköz jönne létre, amellyel az új generációk jobban megismerhetik őseik mindennapi életét. A Microsoft szerint agyunk becsap minket, hiszen emlékeink rendszerint elnagyoltak, nem emlékszünk az események pontos idejére, vagy egyszerűen elfelejtünk bizonyos dolgokat. A vállalat képviselői úgy gondolják, hogy a koponyánkban megtalálható, bizonytalan szerv helyett egy sokkal megbízhatóbb memóriával rendelkező entitásra kellene bíznunk emlékeink kezelését: a PC-re. Gondon Bell fejlesztőmérnök és kollégái elmondták: a MyLifeBits rendszerét egyfajta „pótagynak” szánják, amely megoldja az úgynevezett „nagy cipősdoboz problémát”, miszerint a fényképtárolásra használt dobozokban lehetetlen keresgélni. Ráadásul ekkor még egyáltalán nem beszéltünk a könyvespolcokat betöltő házi videógyűjteményről, a fiókok mélyén tárolt levelekről és dokumentumokról. A gondokat tetézi, hogy gyakran arra sem emlékszünk, hogy korábban milyen eseményeket rögzítettünk.

A MyLifeBits az összes, digitális formában létező levelet, fotót, házi videót és dokumentumot képes elmenteni, ráadásul mindezt egyetlen helyen. A rendszer automatikusan lementi az interneten folytatott tevékenységeket, például a levelezést, az internetes vásárlásokat és a meglátogatott weboldalakat.

Az elmentett médiafájlokat írásos vagy beszédes címkével lehet ellátni, illetve a fájlokat egymáshoz lehet kapcsolni. A beszédes kommentárokat szöveggé alakítja át a rendszer, így azok is könnyedén visszakereshetőek. Egy múltbéli esemény felidézéséhez csak be kell gépelni a dátumot, és a rendszer előkeresi az akkoriban rögzített tartalmakat. Természetesen a rendszer nagyon memóriaigényes, de Bell csoportjának számításai szerint öt éven belül egy 1000 gigabájtos merevlemez, amelyen egy éven keresztül, naponta négy órányi videót lehet rögzíteni, kevesebb mint háromszáz dollárba fog kerülni.

A MyLifeBits komoly adatbiztonsági kérdéseket vet fel, hiszen a legszemélyesebb információk egyetlen központi helyen lennének megtalálhatók. Amennyiben az adatbázis kulcsa illetéktelen kezekbe kerülne, az akár katasztrofális következményekkel is járhat az egyénre nézve. Emlékezetes „A hálózat csapdájában” című film főhősének esete, akinek mindenét ellopták, beleértve a személyazonosságát is, és egy másik személyt ültettek a helyébe. (stop!, origo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?