Éjszakai csendháborítók

Számtalan ember életét keseríti meg a horkolás, jóllehet maga a horkoló nemigen szenved ettől közvetlenül. Annál inkább a vele egy szobában alvó házastárs vagy családtag. A felmérések szerint a férfiaknak csaknem a fele, míg a nőknek az egynegyede horkantgat vagy horkol alvás közben. A horkolás légzészavar, számtalan oka és súlyos következménye is lehet.

Kiadós éjszakai horkolás, ami lakótelepeken akár több lakásba is áthallatszik, bizony sok ember álmát, nyugalmát zavarhatja, nem beszélve a közvetlen hálótársról, akit néha az őrületbe kerget horkoló párja. Sajnos, maga a horkoló van a legnagyobb veszélyben, s nem elsősorban a másnapi kialvatlanság, a koncentráló képesség csökkenése miatt, hanem a jelenség szívre és érrendszerre gyakorolt káros hatásai következtében.

A horkolás az alvás alatti légzészavarok csoportjába tartozik. A többnyire kövér, rövid nyakú beteg hatalmas hangjelenség kíséretében lélegzik, majd egyszer-egyszer, vagy akár egy éjszaka többször is leáll a lélegzése. Ebben a légzési szünetben csökken az agy és az életfontos szervek oxigénellátása.

A horkolás gyakori jelenség, a felnőtt férfiak 30-50 százaléka szenved tőle. A horkolást a lágyszájpad és a garatívek rezgése okozza, amely akkor sem ártalmatlan jelenség, ha nem jár időszakos légzésleállással. A légzési szünetek viszont igen komoly betegségeket okozhatnak. Horkoló betegeknél gyakoribb a szívizom infarktus és az agyi érbetegség.

Az alvási légzésleállás tüneteit többnyire a hozzátartozók észlelik: a hangos horkolást, a nyugtalan alvást. Az izzadás, a fejfájás, a rendszertelen szívműködés, a fáradtság, a teljesítőképesség csökkentése már a beteg számára is feltűnik. Kísérő betegségek: magas vérnyomás, ritmuszavarok, szívelégtelenség, agyvérzés, cukorbetegség.

Minden horkoló beteget ki kell vizsgálni, főleg ha alvási lélegzetleállás is fellép. A kivizsgálás úgynevezett alvásklinikákon történik, ahol regisztrálják az alvás fázisait, a légzési tünetek gyakoriságát és hosszúságát, a levegő áramlását és a szív működését.

Minden horkoló beteg számára jót tesz a testsúly csökkentése, az alkohol és dohányzás elhagyása. Sokszor a műtét a célravezető azoknál a betegeknél.

Manapság különböző eszközökkel lehet biztosítani az orron keresztüli folyamatos lélegzést. Ezek a készülékek nálunk is hozzáférhetők, kaphatók.

A horkolás tehát gyakorisága és következményei miatt jelentős, életminőséget befolyásoló tényező. Elsősorban az elhízott magas vérnyomásos, kipirult, kerek arcú horkolók legyenek nagyon elővigyázatosak. Számukra a kivizsgálás igen fontos, amit a családtagok sürgethetnek.

A horkolás csak a kabarétréfákban vicces jelenség. Ne várjunk az első agyvérzésig vagy infarktusig! (mti-press)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?