<p>Sokkoló mértékben, 27 százalékkal nőtt tavaly Kolumbiában a kokacserje termesztése - közölte szerdán az ENSZ illetékes hatósága. A növekedés annak ellenére következett be, hogy az amerikai kormány dollármilliókat fizet a kábítószer alapanyagául szolgáló növény ültetvényeinek kiirtásáért a világ legnagyobb kokaintermelő országában.</p>
Egyre több kokain kerül az utcákra
Sokkoló mértékben, 27 százalékkal nőtt tavaly Kolumbiában a kokacserje termesztése - közölte szerdán az ENSZ illetékes hatósága. A növekedés annak ellenére következett be, hogy az amerikai kormány dollármilliókat fizet a kábítószer alapanyagául szolgáló növény ültetvényeinek kiirtásáért a világ legnagyobb kokaintermelő országában.
Az ENSZ kábítószer-ellenőrzési és bűnmegelőzési hivatalának (UNODC) jelentése szerint a termesztés Bolíviában öt, Peruban négy százalékkal nőtt. A szakértők úgy vélik, hogy a növekedés annak tudható be, hogy a parasztok az irtás után gyorsan újra ültetik a cserjéket.
Az Andok térségében összesen 181 600 hektár kokaültetvény volt 2007-ben az ENSZ becslése szerint. Kolumbiában volt ebből 99 ezer hektár, de ennek közel fele az ország 195 helyhatóságából 10-nek a területén nőtt, ott ahol gerillák az urak. A kolumbiai hatóságok 160 ezer hektárra permeteztek ki gyomirtót a levegőből, további 50 ezer hektáron kézi eszközökkel irtották a kokát. A régió összes kokaintermelése 994 tonna volt a becslés szerint.
Washington az utóbbi hét évben 5 milliárd dollárt költött Kolumbiában a kokainipar és ezzel párhuzamosan a gerillamozgalom felszámolására. A kiadások 80 százaléka katonai célokra megy, és csak 20 százalékát fordítják arra, hogy leszoktassák a parasztokat a kokatermesztésről. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.