Egyház az interneten

A bibliai példázat szerint új bort tölt a tömlőbe László „tiszteletes”. A bicegő párhuzamban az Ige lenne a bor, az internet pedig a tömlő. Az egyik felekezethez sem tartozó, önjelölt egyházfő úgy véli, egy szimpla, Amerikában regisztrált weboldallal feltalálta a modern internet egyházat.

„László tiszteletes, a 21. századi modern internet egyház gondolatának atyja, megalapította és bejegyeztette a Nemzetközi Keresztény Internet Egyházat az egyesült államokbeli Oklahoma City-ben” – áll a szervezet közleményében. Rögtön az elején nem árt leszögezni, ez a László tiszteletes nem az a László atya, aki a magyar királyi televízióban egyházi műsort vezet. A névazonosság csak részleges, de – a tiszteletes elmondása szerint – az egyház rövid történetében már előfordult, hogy összekeverték a két nevet. Ez a László tiszteletes egyik bejegyzett egyháznak sem tagja. A tévéből ismert László atya viszont azt fontolgatja, hogy személyiségi pert indít, mivel szerinte névbitorlásról van szó.

Az alapító március 17-én kezdte el szervezni új „egyházát”, mely egyelőre nem nevezhető világméretűnek: havonta 3-4000 ember látogatja az online istentiszteleteket. Ez azonban nem keseríti el az önjelölt tiszteletest. „Jelenleg több mint 25 országból látogatják a honlapot magyar érdeklődők. Vallásos, vagy vallás iránt érdeklődő emberek rendszeresen jelentkeznek az USA-ból, Kanadából, a legtöbb európai országból, Izraelből, Japánból, Ausztráliából. Kezdetben csak magyar nyelven terjesztjük az Igét, de később nemzetközivé bővítjük a weboldalt.”

A Nemzetközi Keresztény Internet Egyház nem kér tagjaitól kizárólagos elkötelezettséget, hanem elfogadja, ha valaki párhuzamosan egy másik egyház tagja szeretne maradni. Azonban határozottan elzárkózik mindenféle keresztény szélsőséges tantól és életviteltől. Az internet egyház önmagát az egyetemes kereszténységhez sorolja, de ezen belül nem kíván kizárólagosan sem a katolikus, sem az ortodox, sem a protestáns, vagy a karizmatikus irányzathoz tartozni.

Svájcban már 1995-ben elindították az internetes lelkigondozást, bár kitalálói nem kiáltották ki magukat új egyháznak. Azóta a német mellett magyar, angol, dán és holland nyelvterületeken is működik ilyen szolgáltatás. Egyébként az internet egyház kifejezés is erősen sántít. László tiszteletes kezdeményezése ugyanis egyértelműen kategorizálható: szimpla internetes szolgáltatás, melynek magyar viszonyok között sokan még teológiai természetét is megkérdőjeleznék. Az égbetörő, gigantomán kifejezést nyilván csak a hangzatosság miatt választották a szolgáltatás kiagyalói. A weboldalon maga László tiszteletes is így ír: „Ez az első alkalom Magyarországon, amikor a keresztény egyházi élet gyakorlásához a legfőbb eszköz az internet”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?