Egyértelmű bizonyíték

„Ez tényleg elképesztő: végre egyértelmű bizonyítékot kaptunk, hogy a Marson nagy mennyiségű felszín alatti vízkészlet található. Eddig abban reménykedtünk, hogy jégre utaló nyomot találunk.

„Ez tényleg elképesztő: végre egyértelmű bizonyítékot kaptunk, hogy a Marson nagy mennyiségű felszín alatti vízkészlet található. Eddig abban reménykedtünk, hogy jégre utaló nyomot találunk. Ám több jég van ott, amennyit eddig feltételezni mertünk” – jelentette ki a Mars Odyssey kutatócsoportjának egyik vezetője az Arizonai Egyetemen. William Boynton elmondta: a tudósok olyan gammasugár-érzékelővel felszerelt berendezést használtak, amely képes egy méter mélységig a bolygó felszíne alá hatolni, és részletes képet ad a talajszerkezetről. Boynton úgy fogalmazott, hogy a képek alapján a felszíni réteget a Mars bizonyos területein inkább lehet piszkos jégnek, mint megfagyott sárnak nevezni. Erre egy pofonegyszerű elvet használtak: a már említett gammasugár-spektrométer nagy meny-nyiségű hidrogént érzékelt, pontosabban a hidrogén által kibocsátott gamma sugarakat. A szonda nagy teljesítményű neuronrészecske-számlálója is alátámasztotta a spektrométer eredményeit.

Az eddig kiszivárgott adatok szerint a mars déli sarkvidékének bizonyos részein a talaj több mint ötven százaléka víz: ha tehát valaki egy vödörnyi marsi talajröget felmelegítene, akkor abból fél vödör víz olvadna ki. A gamma-spektrométer azonban még ennél is izgalmasabb adatokat szolgáltatott: még több vizet találtak annak a rétegnek a felszínén, ahová a műszer érzékelője már nem tud „behatolni”.

„A Mars ismét meglepte a Földet. A gamma-spektrométer adatai sokkal jobbak, mint eleinte feltételeztük” – állította a kutatócsoport másik tagja, a NASA pasadenai (Kalifornia) laboratóriumának egyik tudósa. Stephen Saunders hangsúlyozat: korántsem értek véget a meglepetések, hiszen néhány hónap múlva kezdődik a marsi nyár az északi féltekén. A felmelegedéssel eltűnik a felszínt takaró szén-dioxid jég, a gamma-spektorméterrel tehát közvetlenül a talajt vizsgálhatják majd. „Találtunk már hidrogénre, azaz vízre utaló nyomokat az északi féltekén, ám kissé távolabb a sarkvidéktől, mint délen” – tette hozzá a kutató.

„Azt már eddig is gyanítottuk, hogy a Marson valamikor nagy tömegű felszíni víz lehetett. Egy kérdésre azonban nem tudtunk választ adni: hová tűnhetett ez az irdatlan mennyiségű víz? Erre már valószínűleg csakhamar bizonyítékot kapunk. A következő izgalmas kérdés: ha már vízre utaló nyom van, akkor találunk-e életre utaló nyomokat?” – tette fel a kérdést a NASA Mars-kutatási programjának egyik koordinátora. (i-t, nasa)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?