A britek inkább roncstelepre küdik az elektromos autóikat.
Drága az elektromos autók javítása, kevés a szerelő
Míg az elektromos autók száma sok országban növekszik, az Egyesült Királyságban inkább stagnál. Ennek oka az egyk legégetőbb problémájuk, hogy hiányoznak a szakképzett szerelők, akik képesek megjavítani a sérült elektromos autókat. Az Egyesült Királyságban dolgozó mintegy 236 000 szerelőnek csak tíz százaléka rendelkezik az akkumulátorok és alkatrészek javítására alkalmas képesítéssel.
Ez, valamint a drága pótalkatrészekre való hosszú várakozás arra készteti a sérült elektromos járművek tulajdonosait, hogy a javításon kívül más megoldásokon is elgondolkodjanak. Ez azért is van, mert az Egyesült Királyságban kétszer annyi biztosítási díjat fizetnek, mint a belső égésű motorral hajtott autók tulajdonosai. Egyre gyakoribbak azok az esetek, amikor az elektromos autók még viszonylag kisebb sérülésekkel is a roncstelepre kerülnek - írja a Bloomberg.
Költséghatékonyabb, mint a javítás
Lee Houston mérnök, az AA mérnöke szerint sok, a roncstelepre kerülő elektromos autót még mindig meg lehetne javítani. Ha azonban az akkumulátor megsérül, sokan anyagilag kifizetődőbbnek találják, ha egy ilyen autót roncstelepre küldenek. Egy csereakkumulátor ára ugyanis jelenleg akár 20 ezer fontra (23 ezer euróra) is rúghat. Ez pedig egy olyan összeg, amelyet más költségekkel együtt még a biztosítótársaságok is nagyon vonakodnak megtéríteni.
A Synetiq, egy járműbontó vállalat az elmúlt évben 55 százalékos növekedést tapasztalt az elektromos autók és furgonok ártalmatlanításában.
Bár a brit szervizek egyre több szerelőt képeznek ki az elektromos autók megmunkálására, a következő években még mindig nem lesz belőlük elég. Az előrejelzések szerint 2035-re, amikor a belső égésű motorral hajtott új autók értékesítésének tilalma hatályba lép, még mindig mintegy 30 ezer technikus és szerelő fog hiányozni az Egyesült Királyságban.
A világ helyzete
A Hertz, a világ egyik legnagyobb autókölcsönző cége ugyanezzel a problémával szembesült az Egyesült Államokban. A Tesla elektromos autók selejtezésére kényszerült, miután a könnyen sérülő alkatrészek, például a radaralkatrészek javítási költségei csillagászati magasságokba szöktek.
A szerelőhiánnyal kapcsolatos helyzet több európai országban is hasonló, de úgy tűnik, hogy ezek az országok jobban megbirkóznak a kihívásokkal, mint az Egyesült Királyság.
(trend, bloomberg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.