Felelés jeligére: „A kislányom miatt írok, aki most hatodik osztályos, de nem tudja leküzdeni a lámpalázát, ha kihívják felelni, és szinte semmit nem tud elmondani a megtanult anyagból. Nem egyszer megtörtént, hogy idehaza kikérdeztem a leckét, amit nekem nagyon szépen felmondott, de az iskolában nem tudta elmondani és rossz jegyet kapott. Hogyan tudnék neki segíteni?”
Dicsérettel a szorongás ellen
Dicsérettel és jutalmazással tud kislányának legjobban segíteni. Iskolarendszerünk a büntetésre és nem a jutalmazásra épít, a pedagógus gyakran azt keresi, mit nem tud a gyermek, nem pedig azt, hogy mit tud. Előfordul, hogy otthon is a büntetésen van a hangsúly, és a szülő a hazatérő gyermektől rögtön azt kérdezi, hogy hányas?, és nem azt, hogy hogy vagy, hogy érzed magad? Az előrevetített kudarc mögött ott lappang a szorongás, amely gyakran leblokkolja az adott pillanat teljesítményét. A szakirodalom két jellemző szorongástípust különböztet meg a gyermekeknél. Az egyiket debilizáló szorongásnak nevezi, amikor a felelési helyzetben annyira szorong, hogy a tökéletesen elsajátított anyagot sem képes visszaadni. Az ilyen gyermeket a pedagógusnak fel kell oldania a szorongás alól, akkor várható el megfelelő teljesítmény. A másik csoportba tartoznak azok a gyermekek, akik kevésbé jó képességeik ellenére is kitűnően teljesítenek feladathelyzetben. A náluk fellépő szorongás pozitívan hat teljesítményükre, mintegy ingerelve a memóriában levő ismeretek összességét. A szakirodalom ezt facilitáló szorongásnak nevezi, ami többnyire a gyermek rendszeres jutalmazására alakul ki, míg a debilizáló szorongás inkább a büntetések következménye. Kedves Asszonyom, több jutalmazás, kevesebb büntetés tehát, és meglátja, meglesz az eredménye.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2012. 08.19.
Brooklyn, 2006. december
2012. 08.19.
Fogyasztói hiszekegy
2012. 08.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.