Derbik és a híres angol társasági szezon

Angliában Anna királyné (1702–1714) uralkodása óta számít hivatásos sportnak a lóversenyzés, akkor kezdőd-tek el a több ló részvételével sorra kerülő futamok, melyek várható eredményére a nézők fogadhattak.

Az epsomi derbi tribünjén kötelező az eleganciaReuters-felvétel A lósport gyors terjedésével, a tenyésztés és lótartás nyereségessé válásával szükségessé vált egy központi irányítótestület létrehozása, amely már 1750-ben meg is történt. A lótenyésztő elit a máig a sport egyik fellegvárának számító Newmarketben jött össze, hogy megalapítsa a Jockey Clubot. A hagyományokra oly nagy súlyt helyező Angliában máig ez a szervezet gyakorol teljes kontrollt a lóversenyzés felett. Nem tartott soká az sem, amíg bizonyos versenyeket a kiválóság abszolút próbatételének nyilvánítottak: 1814 óta létezik az öt „klasszikus” verseny a hároméves paripák számára. Ezen belül is három verseny alkotja az Angol Tripla Koronát (English Triple Crown), amelyen mének és kancák egyaránt indulhatnak: a 2000 guineas, az epsomi derbi és a St. Leger-futam. Az 1000 guineas és az Epsom Oaks a kancák „privilégiuma”.

A Londontól mintegy ötven kilométerre található epsomi dűnéken egy hete megrendezett idei derbi gyökerei 1661-re nyúlnak vissza, amikor az első regisztrált versenyt tartották itt. A máig az egyik legrangosabbnak számító, birtokáról Oaksnak elnevezett futamot 1779-ben vezette be Derby grófja. Saját és barátai kancái vettek részt a sík terepen a másfél mérföldes (2,4 km) versenyen, amely olyan sikeresnek bizonyult, hogy a következő évben mének számára is kiírták. Véletlen, hogy a versenyt így hívják, és nem Sir Charles Bunburyről nevezték el, hiszen a kor két nagy rivális lovas figurája érme feldobásával döntötte el, melyikük adja nevét a sportrendezvénynek. Amikor az évszámokkal dobálózunk, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy az epsomi derbi megelőzte Amerika függetlenségét, Ausztrália betelepítését vagy a vasút elterjedését. A derbi megnyerése a legnagyobb versenyló-tulajdonos dinasztiák és az éppen legsikeresebb zsokék számára egyaránt az év talán legnagyobb kihívása. Ez a dicsőség azonban több neves zsokét elkerült, az utóbbi évek nagy vesztese például a más futamokon sorozatos sikereket elkönyvelő Frankie Dettori. Négyszer sikerült már az elsőség a versenylótenyésztők közül a jelenlegi Aga Khánnak, a Muzulmán Liga fejének. Éppen most ünnepelte első derbigyőzelmének huszadik évfordulóját, amely a XX. század sokak szerint egyik legemlékezetesebb teljesítményét nyújtó Shergarhoz fűződött.

Az epsomi derbi több mint az angol „klasszikusok” legfontosabbika. A lóverseny egyben a híres angol társasági szezon egyik fő pillére, melynek további elemei: a chelseai virágkiállítás, a glyndebourne-i operaház előadás-sorozata, a londoni Hurlingham Klubban rendezett Louis Vuitton Classic veteránautó-szépségverseny, a királyi Ascot-lóversenyek, a wimbledoni teniszbajnokság, a Királyi Evezősverseny a Temze-parti Henleyben, a Cartier nemzetközi lovaspólótorna a windsori parkban, a Cowes Hét – az Anglia déli partjainál, Wight szigeténél tartott vitorlás regatta és végül, immár szeptember közepén a Royal Albert Hallban felcsendülő két hónapos Proms-fesztivál záróeseménye, a hazafias hangulatú úgynevezett utolsó koncert, amely egyben az úri társaság visszatérését jelzi vidéki kúriáikból a poros városba.

A szezon nem teljesen exkluzív, de távolról sem inkluzív, hiszen az egyes eseményeket részben vagy egészben csak meghívottak látogathatják, leginkább a „korporatív szórakoztatás”, vállalati reprezentáció keretében élvezhetők, és normális fizetésből (például a wimbledoni teniszdöntők) nehezen finanszírozhatók. Több rendezvényen szentírásnak tekinthető „öltözködési kódex” van érvényben.

Epsomban a királynői tribün a brit lóversenypályák közül a legpazarabb kényelmet, legragyogóbb panorámát és legfelségesebb vendéglátást nyújtja. Ide a derbinapokon csak az éves tagsággal rendelkező bérlettulajdonosok, külön meghívottak, versenyló-tulajdonosok, trénerek és néhány „válogatott” protokollvendég teheti be a lábát. Itt az uraknak zsakettet és keménykalapot kell viselniük, míg a hölgyek általában elegáns ruhában, kalappal a fejükön érkeznek. Ezen a napon a többi tribünön és a többi versenynapon valamennyi lelátón a közönség a „sportos elegancia dress code-ját” követi.

A jelszó: tilos a jeans, a sortnadrág, a farmeranyagból készült ruházat, az edzőcipő. Epsom Everestként tornyosul a világ és a szigetország többi lóversenye fölé. Mégpedig nemcsak lélegzetelállító megjelenésében, hanem – bár nincs az a dollármennyiség, amennyiért a több száz éves hagyományokat meg lehetne vásárolni – az idén 1,2 millió fontos díjazásával is. A jegyárak tükrözik az epsomi derbi rangját, a legnívósabb királyi futamra a királyi páholyba a kétnapos bérlet 95 fontot kóstál.

A verseny első két helyén egyébként az Aidan O’Brien ballydoyle-i méneséhez tartozó két paripa, High Chapparal és Hawk Wing végzett példátlan fölénnyel.

Június 18-a és 22-e között, II. Erzsébet trónra lépésének ötvenedik évfordulója alkalmából most első ízben rendezik a szokásos négy helyett öt napon át a világhírű királyi Ascot-lóversenyeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?