A férfiak a vesztükbe rohannak, ha egy karrierista nőt vesznek feleségül – állítja a Forbes szerkesztője nagy vitákat kiváltó publicisztikájában. Egy sor kutatás valóban igazolja az állítást, de lehet egy válást csakis a munkára fogni?
Csak karrierista feleséget ne!
A kiegyensúlyozott házasság kialakítása amúgy sem megy mindig könnyen, de egy karrierista feleséggel csak ráteszünk erre még egy lapáttal: a nej nagyobb valószínűséggel csalja meg a férjét, és kevésbé biztos, hogy gyereket is vállal majd. Egy sikeres nő mellett nagyobb az esélye annak is, hogy a házasság válással végződik – írja a szerkesztő. Ha egy nő például rászánja magát arra, hogy gyereket vállaljon, és ezért otthagyja a munkáját, akkor boldogtalan lesz – állítja. De boldogtalan lesz a nő akkor is, ha többet keres, mint a férfi.
Kell nekünk kétkeresős családmodell?
A férfiak könnyebben megbetegedhetnek egy olyan kapcsolatban, amelyben egy sikeres nő áll mellettük – írja a szerkesztő, sőt még azt is hozzáteszi, hogy az ilyen párok háztartása általában rendetlenebb, mint a többi. Ha valóban úgy áll a helyzet, ahogy a cikk szerzője látja, akkor a legrosszabbul egyrészt a szakmailag sikeres férfiak járnak, hiszen ők általában ugyanabból a közegből választanak párt, amelyben ők is mozognak. Noer azt mondja: egy vezető beosztású nő mindig talpraesett, határozott és tájékozott – és ezzel nincs is semmi baj, egészen addig, amíg valaki feleségül nem veszi. Szerinte ugyanis onnantól kezdve a nőben egyre csak nő az elégedetlenség a férjével szemben.
John H. Johnson szociológus – akire egyébként Noer is hivatkozik – azt mondta: ha egy házasságon belül a nő elkezd többet dolgozni, az nagyban növeli a válás valószínűségét, de a férfiak esetében ugyanez nem okoz kimutatható változást. Ha mindkét fél dolgozik, sokkal nagyobb százalékban válnak el a párok, mint ahol a nő otthon marad háztartást vezetni és gyereket nevelni – írta a szakember.
A szakember szerint nem jó a kérdés
Nem meglepő, hogy a Forbes szerkesztőjének a cikke hatalmas visszhangot váltott ki a nemzetközi médiában. Bár a közép-európai és a nyugati társadalmi helyzet nehezen összehasonlítható, Adamik Mária szociológus szerint mégis megdöbbentő, hogy ez a kérdés így jelenik meg ma egy vezető nyugati magazinban. Ez a hangnem a 90-es évek után megjelenő konzervatív fordulatnak a hasonmása. Itthon elvileg úgy kellene viselkednünk, mintha épp felzárkóznánk férfi-nő kérdésben a Nyugathoz, de azt a kérdést, hogy „karrier vagy család?” ma egy szociológus eleve rossznak tartja. Fel sem teszi, mert ez a kérdés nem illik egy objektív társadalomtudományi felvetéshez. A kérdés ugyanis magában foglalja azt, hogy a felvető csakis férfi lehet, aki a dilemmát nem vonatkoztatja magára – mondja a szakember. „Ha a kérdést párkapcsolati oldalról vizsgáljuk, akkor sem stimmel a dolog, hiszen hogy lehet kizárólag egy szempontot tárgyalni egy házasság megromlásának okaként, és arról egy szót sem ejteni, hogy például a férj figyelmetlensége, hogyan járulhat hozzá a problémákhoz?” – kérdezi a szociológus. (o-o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.