Beszéljünk nyíltan a szexről!

Elgondolkodtak már azon, hogy gyerekeik vajon honnan szerzik a szexualitással kapcsolatos ismereteiket, ha mind a családokban, mind az iskolában többnyire tabuként kezelik a nemiség kérdését? A lányok elsődleges forrásként a folyóiratokat, a barátnőiket és családjukat nevezik meg. A fiúk saját bevallásuk alapján a szexualitásról mindenekelőtt a televízióból és az újságokból tájékozódnak.

A nemi élet és a családalapítás két különböző dologPavol Funtál illusztrációs felvételeA gyakorlat azt mutatja, a szülők továbbra sem szánnak elég időt gyermekeik nemi felvilágosítására. Az anyukák még csak-csak igyekeznek gondot fordítani lányaik megfelelő felvilágosítására, a fiúkat azonban többnyire kihagyják ezekből a beszélgetésekből. Az apák pedig szinte kivétel nélkül távol tartják magukat a kérdés megtárgyalásától.

Döbbenetes a tájékozatlanság

„A nem kívánt terhesség ellen hatékony védekezést jelenhet önmagában akár már az is, ha az aktus után alaposan lecsutakoljuk magunkat... Ha a fiú odafigyel, szükségtelen a kondom használata... Ha egy lányt megerőszakolnak, arról leginkább ő maga tehet a kihívó öltözködése, magatartása miatt” – ilyen és ehhez hasonló válaszokat adtak a hazai alapiskolák végzősei egy vizsgálat során, melyet egy megelőző, felvilágosító program keretében végeztek körükben szakemberek. A felméréséből kiderül, meglehetős tájékozatlanság uralkodik a szexualitással kapcsolatban a tizenévesek körében. Daniela Morvayová, a Gyermekpszichológiai Intézet munkatársa szerint az iskolákban szükség volna a szexuális nevelésre. A kérdést ugyanakkor számos negatív előítélet övezi. „A veszélyt nem az iskolai szexuális nevelés jelenti, hanem a tájékozatlanság” – állítja a szakértő.

Beszélnek is róla, meg nem is

Szexuális nevelés mint tantárgy a hazai iskolákban nem ismeretes, sőt, az oktatási minisztérium nem is fontolgatja bevezetését. A nemiséggel kapcsolatos kérdések megválaszolására – némileg alaptalanul – legfeljebb a tanrendben már korábban helyet kapott, ún. családi életre nevelés keretében nyílik lehetőség. Sokan gondolják úgy, hogy az előbbi része az utóbbinak. Kiindulópontjuk az az elgondolás, hogy a házasélet mint a nemi életnek a hagyományos szemlélet által „jóváhagyott” módja, része a családi életnek. Ma már azonban nyilvánvaló, hogy nemi életre és kapcsolatra jelentős részben nem a házaséletben, hanem az előtt kerül sor. Ha pedig ezt tudomásul vesszük, akkor semmi sem indokolja, hogy a nemi nevelés egyszerűen a családi életre nevelés része legyen. A nemi élet és a családalapítás két különböző dolog, akár tetszik, akár nem.

Ráadásul a családi életre nevelés sem külön tantárgy az iskolában. Integráltan az erkölcsi, a vallási és a polgári nevelés, valamint a természetrajz részét képezi. Ebből is látszik, az iskolákban nem fordítanak kellő figyelmet a nemi felvilágosításra.

Az álszemérem diadala

Egyszóval, miközben valamiféle álszeméremből tabuként kezeljük a kérdést, aligha tagadhatja bárki, égető szükség volna a gyerekek megfelelő szexuális nevelésére. Elég, ha csak a nemi úton terjedő megbetegedések előfordulásának gyakoriságára, riasztó mértékű elterjedésére gondolunk vagy a kényszerű művi terhesség-megszakítások számának gyarapodására, illetve a gyermekanyák szomorú helyzetére. A kisebb-nagyobb tragédiák hátterében sok esetbe csupán a tájékozatlanság áll. Ennek jó eséllyel elejét lehetne venni a szexuális nevelés bevezetésével az iskolákban.

Az intézményesített nemi felvilágosítás legfőbb gátját valószínűleg az az általánosnak mondható vélekedés képezi, hogy a szexuális nevelés gyakorlatilag egyet jelent a szex propagálásával a tizenévesek körében. Ezzel szemben a szexuális nevelés igazából segítségnyújtás a nemiséggel összefüggő problémák megoldásához, pontosabban a megoldásukra való felkészüléshez. Ebben az értelemben a nemi nevelés a megelőzés egy fajtája, célja elsődlegesen a szexuális egészség biztosítása. (-cz-e, sz, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?