Berlin nem akar fizetni

Berlin. A napokban jelentette a német sajtó, hogy egy namíbiai törzs milliárdos kártérítést követel a német kormánytól a gyarmati korszakban elkövetett népirtásért.

E hónapban van száz éve annak, hogy a waterbergi csatában a német haderő brutálisan leverte a Német Délnyugat-Afrikában kitört lázadást, és a herero néptörzset a Namíb-sivatagba kergette. A törzs tagjainak háromnegyede, 60 ezer ember szomjan veszett a pusztaságban. És kilencven éve, az első világháború kitörésekor kondult meg a lélekharang a vilmosi Németország afrikai gyarmatai (Togo, Kamerun, Délnyugat-Afrika, Kelet-Afrika) fölött: ezek az elvesztett háború után brit kézre kerültek. Érdekes epizód: a Németországgal szövetséges Osztrák-Magyar Monarchia polgáraként Német Kelet-Afrikában, a mai Tanzánia területén vadászgató Kittenberger Kálmánt is őrizetbe vették a britek, és Indiába internálták.

A hererók főnöke, Kuaima Riruako a télen Berlinben járt, s megpróbálta rábírni a német parlament képviselőit: ismerjék el követelése jogosságát, kérjenek bocsánatot a hereróktól, és fizessenek jóvátételt. Próbálkozása hasztalan maradt, így most egy amerikai bíróság előtt van a 2 milliárd dolláros kárpótlási kereset. További kétmilliárdot követel Riruako a Deutsche Banktól és más német cégektől, amelyek a gyarmati időkben jelen voltak Namíbiában. A gyarmati múlt örökségeként ma is élnek német telepesek Namíbiában, ám jövőjük egyre bizonytalanabb. Az afrikai ország szeszélyes elnöke az utóbbi két évben szellemi rokonává vált a szomszédos Zimbabwe vezetőjének, Robert Mugabénak, és hazája minden problémájáért a fehéreket teszi felelőssé. Mint a német sajtó beszámolt róla, a földművelésügyi minisztérium júniusban megkezdte kisajátítási értesítők kiküldését a fehér (zömmel német) farmereknek. A hivatkozási alap: a földre az őslakosok jogosultak. Namíbia lakosságának 50 százalékát az ovambók teszik ki; ők birtokolják az államapparátus és a közigazgatás szinte minden fontos posztját. Más törzsek – így a hererók – méltán érzik háttérbe szorítva magukat. Az utóbbi törzs vezető képviselői hallani sem akarnak kisajátításról, a fehérek elűzéséről. „Békében akarunk élni velük” – idézte a Spiegel az ellenzékben lévő Demokratikus Turnhalle Szövetség egyik vezetőjét, Rudolph Kamburonát.

A jelek szerint Namíbia szakítópróba előtt áll. „A társadalom letért a megbékélés útjáról” – állapította meg a Windhoekban megjelenő német lap, az Allgemeine Zeitung. „Hamarosan olyan állapotok uralkodnak majd nálunk is, mint Zimbabwéban.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?