A novembert igazi létkérdésekkel kezdtük, elsején a szentekről, másodikán halottainkról elmélkedtünk. A halottakról való gondolkodás az élet értelmének keresésére ösztönzött, mindenszentek ünnepével pedig igazolni láttuk, hogy ők ezt az értelmet teljes mértékben megtalálták.
Az Úr és az írásjelek
Hogy mikor kellene bekövetkeznie e világ végének, emberemlékezet óta foglalkoztatja a halandókat. Newton nemrég megtalált emlékiratai szerint a híres tudóst is lefoglalta a téma, ötven éven át tanulmányozta a Bibliát, hogy számokban fejthesse meg. A 4500 oldalas kéziratban megállapította a legutolsó nap dátumát, mégpedig a 2060. évhez jutott. Ám ez csak egyike a rengeteg próbálkozásnak a vég előrejelzésében.
A „világvég” kérdése valójában jóval egyszerűbb. Az egyén szemszögéből, a földi lét általa észlelt valóságából tekintve akkor érkezik el a világ vége, amikor az ő személyes létének a vége is: tehát az ő halálával. Mert azzal valóban véget ér a világ az egyén számára. Éppen ezért alapvetően fontosabb kérdés – inkább, mint valami elvont világvég – egy konkrét személyes élet konkrét vége. Van, aki azzal az állítással oldja meg e problémát, hogy a halál „egyszerűen csak pont” az emberi lét végén. Ez a vélemény továbbgondolkodásra késztet: próbáljuk hát meg a halált a többi írásjel felhasználásával is definiálni. No tehát: a halál pont, vessző, kérdőjel vagy felkiáltójel-e a földi élet mondatának végén?
Bizonyos értelemben valóban PONT. A földi lét vége visszavonhatatlan és vitathatatlan tény. De nem úgy ám, ahogy azt Sztálin mondta egyszer de Gaulle-nak, hogy „az utolsó győzelem a halálé”. Ez ellen az embernek a legmélyebb lényegéből fakadóan lázad a lelke, s ösztönösen keresi helyette a megoldásokat. Az amerikai énekes, David Bowie például ugyancsak nem szívesen gondol a halálra, s felteszi a kérdést, hogy „nem tudná-e valaki megváltoztatni a szabályokat, mert ő 200 vagy 300 évig szeretne élni”. Az ő megoldása azonban menekülés, hisz csak későbbre halasztja a pontot, s ezzel elismeri a halál ama sztálini „végső győzelmét”. Nem az élet hosszának szabályain kell hát változtatni, hanem a vég jelentésének felfogásán. Jézus már az e hónapi első evangéliumban elmondta: távozik, hogy előkészítse az ő Atyjánál a hajlékot a hozzá hűeknek. Ezzel a Mester a földi lét mondata utáni pontot VESSZŐre változtatja. A földi lét mondatát az örökkévalóba kapcsolja, végtelen mondattá hosszabbítja, az Atya, a teremtő, az ő szeretete, elfogadása, a megváltott élet végleges kiterjedésébe. Ezért nem érthetett egyet Sztálinnal a hívő de Gaulle sem. És rokkant leánya temetésén azzal vigasztalta feleségét, hogy a gyermek szenvedése végre véget ért, s hogy az Úr országában már jó neki.
Jézus azt mondja, hogy „ég és föld elmúlnak, de az én igéim el nem múlnak”. Szóval Istennek a vessző után is van mit mondania, s valóban válaszol is mindenre, amit az ember az ő földi létezésével még azelőtt kifejezett, hogy halálával tényleg elmúlt számára a föld. Ezért aztán a halál FELKIÁLTÓJEL is kell, hogy legyen, kiáltás a felelősség felébresztésére a számadás előtt ama bizonyos vessző után. És hogy ez a felkiáltójel elég kifejező legyen, Keresztelő János hangsúlyozza: „térjetek meg!” Jézus pedig arra a baljóslatú lehetőségre hívja fel a figyelmet, mely szerint a vesszőt „sírás és fogcsikorgatás” követi. Még erélyesebben fogalmaz C. G. Jung: „Azt az embert, aki nem számol a halál kérdésével, és figyelmen kívül hagyja drámaiságát, haladéktalanul gyógykezelésre kell fogni.”
S ha a halál az emberi lét oly komoly és oly óriási pillanata, miért kell, hogy neme és ideje fölött KÉRDŐJEL lebegjen? Egy rabbi magyarázta ezt el nemrég a magyar televízióban, mikor is titokzatos mosollyal egy zsidó bölcsességet idézett: „Elég egy nappal a halálunk előtt megtérni.” Most természetesen következik a kérdés – de..., mikor lesz az a nap? Senki nem tudhatja, s ez benne a jó. Mert így marad az egyetlen biztos megoldás: MOST megtérni Istenhez. Ez az egyedüli jó módszer arra, hogyan lehet elkerülni a sorsunkba vágó késés okozta kellemetlen meglepetést...
A szerző római katolikus pap
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.