Az állásinterjún az új munkáltatóm megkérdezte, hogy tudnék-e neki külön írásos igazolást adni a korábbi munkaviszonyomról és az előző munkáltatómtól kapott referenciákról.
Az új főnököm referenciákat kér az előző munkáltatómtól! Kérhet? Félek!
A korábbi munkáltatóm visszamenőleg is kiállíthat ilyen igazolást? Tehetek valamit, hogy tiltakozzak az ellen, amit ráír? Kérdezte Zuzana az ügyvédtől. JUDr. Jarmila Zahradníková válaszol.
„Elöljáróban meg kell jegyezni, hogy a Munka Törvénykönyvének 75. szakasza szerint két dokumentumot különböztetünk meg, nevezetesen a foglalkoztatási jelentést és a munkaügyi igazolást. Míg a munkaügyi igazolást a munkáltatónak a munkaviszony megszűnésekor automatikusan ki kell adnia a munkavállalónak, addig a foglalkoztatási jelentést a munkavállalónak kell kérnie. A munkáltatónak a munkavállaló kérésétől számított 15 napon belül, de legkorábban a munkaviszony megszűnése előtt két hónappal kell kiállítania a munkaügyi jelentést.
A munkaügyi igazolásban fel kell tüntetni a munkaviszony időtartamát, az elvégzett munka típusát, azt, hogy a munkavállaló béréből levonások történtek-e, hogy a Munka Törvénykönyve 76a. cikke alapján végkielégítés jár-e stb.
A foglalkoztatási jelentés minden olyan dokumentum, amely a munkavállaló munkájának, képesítésének, képességeinek stb. értékelésére vonatkozik. Amennyiben a munkavállaló nem ért egyet a foglalkoztatási jelentés vagy a munkaügyi igazolás tartalmával, kérheti a munkáltatótól a módosítást vagy kiegészítést. Ha a munkáltató ezt elmulasztja, a munkavállaló a dokumentum tartalmának megismerésétől számított 3 hónapon belül keresetet indíthat a munkáltató ellen a bíróságon, hogy a munkáltatót kötelezze a dokumentum megfelelő módosítására.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.