Az Irodalmi Szemle a 60 éves Új Szóról is ír

<p>Babits Mihály és Juhász Gyula születésének 125. évfordulójára emlékezik a lap néhány verssel. A szándék nyilvánvalóan nemcsak a tisztelgés volt a „nagyok” előtt, hanem a magyar vers szépségének a demonstrálása is.</p>

Füst Milán születésének 120. évfordulójára A feleségem története című regény részleteit olvashatjuk.

A regény egyike a modern irodalom kiemelkedő alkotásainak, a valóságot megidéző sokrétű és sokoldalú mítoszainak, ahol egy szokványos féltékenységi történetből fausti művet teremtett a szerző, melyben a boldogságkeresés és a pokoljárás variánsai egyaránt megtalálhatók.
A kortárs szépirodalmat Juhász Ferenc, Gál Sándor, Kopasz Katalin és Fillinger Károly versei képviselik. Pomogáts Béla tanulmánya („Erős igazsággal az erőszak ellen” címmel) Babits Mihály életművét eleveníti fel a második világháború időszakában. Emlék és regény címmel Duba Gyula emlékezik korábbi korszakaira, a múlt és az értelmiségi lét esélyeit kutatva, Grendel Lajos irodalomtörténeti tanulmánya pedig a kortárs magyar epika formanyelvének megújulását veszi górcső alá, Duba Gyula, Dobos László, Sütő András, Bálint Tibor, Szabó Magda és Sarkadi Imre munkásságát vizsgálva.
Kölcsönhatások és kapcsolatok a magyar–szlovák történelemben címmel Kiss József beszélgetését olvashatjuk, dr. Boros Ferenc történésszel, a Magyar Köztársaság sokéves diplomatájával. Foglalkozik a beszélgetés nemcsak a történelmi vonatkozásokkal, hanem 1968 esztendő mozgalmas eseményeivel, különös tekintettel a magyar csúcsvezetők és a csehszlovák poltikai élet képviselői titkos tárgyalásaira, majd a konszolidáció politikai vonzataira is.
A kritika rovatban Ágh István „fénylő Parnasszusa” című új kötetét mutatja be Kovács Győző, Szalay Zoltán pedig Krasznahorkai László Seiobo járt odalent című kötetéről írt. Czapáry Veronika A tükröződés kettőssége Nárcisszus és Echo nimfák pszichéjében című tanulmányában a „szerelmi kettős” tragédiáját ismerhetjük meg. Köszönti a folyóirat Zeman Lászlót 80. születésnapja alkalmából.
60 éves az Új Szó címmel Fónod Zoltán emlékezik az egyetlen szlovákiai magyar napilap évtizedeire. (zsolt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?