Az első műsor célja nem egymás életének megkeserítése volt

Magyarországon még újdonság a nyugaton már régóta hódító reality TV. Az őrület lényege, hogy néhány vállalkozó szellemű egyedet egy mesterségesen kialakított világba zárnak, ahol különböző feladatokat hajtanak végre, miközben minden mozdulatukat kíváncsi kamerák rögzítik.

Magyarországon még újdonság a nyugaton már régóta hódító reality TV. Az őrület lényege, hogy néhány vállalkozó szellemű egyedet egy mesterségesen kialakított világba zárnak, ahol különböző feladatokat hajtanak végre, miközben minden mozdulatukat kíváncsi kamerák rögzítik. Számuk egyre fogyatkozik, hol a nézői ellenszavazatoknak, hol az embertelen körülményeknek köszönhetően. Aki viszont a végéig bírja, az sok pénzzel térhet haza.

Az első reality show az MTV-n (Music Television) debütált 1992-ben The Real World címmel. Ebben a showban hiába keresnénk a manapság divatos, feladatokkal, kieséssel és pénzdíjjal megbolondított szereplőket. A Real World egészen más, mondhatni emberi alapokon működött. Egy kb. fél éves időszakra összeköltözött hét ember, akik általában az élet különböző területein tevékenykedtek. A lakásban voltak kamerák, de korántsem mindenhol, a szervezők ugyanis arra helyezték a hangsúlyt, hogy a résztvevők együtt egy kis csapatot alkotva éljenek, aminek mi nézők is részesei lehessünk, és nem a kukkolni vágyók kíváncsiságát igyekeztek minél jobban kielégíteni. Nem voltak kiesők, nem zárták be a szereplőket. Mindenki élte a maga életét, ami hat társának örömével és bánatával is kiegészült. Volt egy kijelölt „panaszkodó” szoba is, ahol a felmerülő problémákat igyekeztek elsimítani. Mindebből kiderül, hogy a The Real World célja nem egymás életének játékos megkeserítése volt.

Menekülés a Jailbreak-ben

A Real World hatalmas népszerűségén felbuzdulva később sorban indultak a különféle reality show-k, amelyek közül az egyik legelső a Hollandiában elindított, aztán Németországban, Angliában, Spanyolországban és még több európai országban is sugárzott Big Brother (Nagy Testvér). Mára a különböző televíziós csatornák ezeknél sokkal izgalmasabb helyzetekbe hozzák a kalandra és pénzre éhes jelentkezőket. A Jailbreak (Szabadulás a börtönből) című sorozat például arról szólt, hogy a tíz önkéntest három hétre egy börtönbe csukták, ahonnan el kellett menekülniük. Egy másik példa a Survivor – A túlélő. A sorozatot tavaly több mint 45 millió amerikai tévénéző követte nyomon hétről hétre. 16 önkéntes hajótörött vetődik partra, egy malajziai szigetre, hogy ott különböző kalandokat éljen meg és küzdjön a túlélésért. A versenyzők minden héten kiszavaznak egy tagot maguk közül, hogy a játék végén a legrátermettebb nyerje meg az 1 millió dolláros fődíjat.

Túlélők

A Túlélő sorozat a fizikai és mentális képességek maximumát követeli meg a résztvevőktől, akiknek egy hajótörést követően a dél-kínai tengerben fekvő lakatlan, a civilizáció minden áldását nélkülöző Pulau Tiga nevű szigetre érkezve saját maguknak kell, gyakorlatilag a semmiből föl-, meg-, és kiépíteniük új otthonukat. A megpróbáltatások azonban itt még nem érnek véget, sőt a sorozat e pontnál vesz olyan fordulatot, amelynek vélhetően az egész produkció a hallatlan sikert köszönheti. Minden egyes epizód végén ugyanis egy embernek törvényszerűen ki kell esnie a 16 önként jelentkező férfi és nő közül, hogy aztán a 13. rész végén csupán két ember nézzen szembe az egymillió dolláros nyereménnyel. Kettejük és a hatalmas vagyon sorsa felől az erőteljesebb dramaturgiai hatás végett pedig ez esetben a volt csapattagok döntenek.

A CBS tévétársaság tabudöntögető, médiatörténelem formáló Túlélő című sorozata sorra állította be a különböző rekordokat. A sorozat az elmúlt szezonban műsorsávjában a legnézettebb szórakoztató adásnak bizonyult a tengerentúlon. A résztvevőknek – a nyerteseken túl – is óriási üzletet jelent a sorozat. Azóta a legkülönfélébb képes újságok címlapjaira kerültek fel (az egyik hölgy a Playboy szeptemberi számában fog szerepelni), sportszergyártó cégek készítettek velük reklámokat, show-műsorok hívták meg beszélgetésre őket. A CBS természetesen folytatta a sorozatot és az Ausztráliában lezajlott Túlélők 2. után már készítik elő a Túlélők 3. sorozatot Afrikában. Ez a rész a kenyai Shaba vadrezervátumban fog játszódni. Nem könnyű bekerülni a csapatba: a Túlélők 2. esetében ötvenezer jelentkező közül válogatták ki a tizenhat játékost. A Túlélők 4. helyszíne egyelőre szigorúan titkos, a felajánlott nyeremény viszont nem: 1 millió dollár. (korridor, i-t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?