Miért köt házasságot két ember? Mert szeretik egymást.
Az együttélés művészete
Első veszélyhelyzet: az összeköltözés
Olyan tulajdonságok, szokások válnak nyilvánvalóvá, amelyeket a partner korábban nem ismerhetett. Kiderülhet, hogy a férfi horkol, a nő fél órán át sminkel, az egyik mindent gondosan a helyére rak, a másik szétdobálja a holmiját. Az első hatalmi harc: hogyan legyen berendezve a lakás?
Második veszélyhelyzet: megszületik a baba
A csecsemő születésével a korábbi egyensúlyi helyzet megváltozik: a kicsit el kell látni, jelenléte a nappalokat és éjszakákat egyaránt befolyásolja. A nő csalódott: keveset segít a férje. A férfi csalódott: miért szorul háttérbe? A fiatal anyának otthon kell maradnia, hiányoznak a feladatok, a munkatársak, egész napját a gyermek ellátása tölti ki.
Harmadik veszélyhelyzet: a férfi félrelép
Ha a férj esténként bekapcsolja a televíziót, csupa kívánatos nőt lát maga előtt. De az évezredes biológiai órája is sürgeti: meg kellene próbálkozni másokkal is. Ha erre alkalom kínálkozik – valamelyik csinos kolléganő –, már kész is a hűtlenségre: elvégre csak kalandról van szó!
Negyedik veszélyhelyzet: a feleség is félrelép
Ezen a területen még nem teljes az egyenjogúság, de egyre gyakoribb, hogy a feleség is megcsalja a férjét. Amikor észreveszi, hogy már nincs olyan nagy hatással urára, mint korábban, felmerül a kérdés: „Nem vagyok már elég vonzó?” S erre a kérdésre leginkább egy másik férfi tud választ adni. A feleség tehát körülnéz – és sokszor talál is valakit.Ötödik veszélyhelyzet: menekülés a munkába
Megszokottá vált az együttélés, a testi-lelki kapcsolat, nem nyújt újat a család: a férfi a harmincas évei közepe táján a hivatása területén tűz ki magának újabb célokat. Most kell feltörnie, most kell eredményt felmutatnia, most akarja megszerezni a családi házat, autót – de ez annyi erőt emészt fel, hogy a feleséggel alig tud törődni.
Hatodik veszélyhelyzet: csökken a szexualitás jelentősége
A férj szereti a feleségét, szereti a gyerekeit – de szereti a nyugalmát, a kényelmét, még a hitvesi ágyban is. Érzi, hogy az asszony elégedetlen vele, de a tempó már nem a régi. Pedig a szerelem olyan, mint a sport: rendszeres edzés nélkül nem lesz komoly eredmény!
Hetedik veszélyhelyzet: az aszszony önmegvalósítási vágya
Az asszony már hosszabb ideje úgy érzi: nem a saját életét éli. Újat akar tanulni, hivatásbeli eredményekre vágyódik. Tudja: ha nem most, akkor soha. A férj semmit sem ért, hisz korábban úgy látszott, minden rendben van. Szakadék nyílik kettőjük között...
Nyolcadik veszélyhelyzet: a gyerekek elköltöznek otthonról
A házasságot sok esetben a gyerekek tartják össze: szükségük van anyára is, apára is. De lassan önállósodnak, és ha elköltöznek, óriási űrt hagynak maguk mögött. Sokszor a házaspároknak ilyenkor már nincs egymás számára mondanivalójuk – a hallgatás megbénítja és lassan megöli az érzelmeket.
Kilencedik veszélyhelyzet: a férfi másodvirágzása
A férfinak ritkul a haja, egyre több az ősz hajszála, végiggondolja, mennyi mindent nem kapott meg az élettől, és most vigasztalódni szeretne. Hízelgőnek találja, hogy van olyan fiatal nő, aki nem utasítja vissza, aki mellett férfinak érzi magát, akit szívesen feleségül venne, ha nem lenne tele aggodalommal: „Hagyjam cserben a feleségemet egy olyan nőért, aki ki tudja, meddig marad mellettem?”
Tizedik veszélyhelyzet: a nyugdíj
A férfi úgy érzi, hogy most már senkinek sincs szüksége rá, nem kell a munkahelyén, nem kell a feleségének sem. Újfajta életét egész nap egy idegenné vált nő mellett kell eltöltenie, aki számára nincs mondanivalója. De a feleség helyzete sem könnyű: eddig az otthona az ő birodalma volt, most alkalmazkodnia kell a kedvetlen, kiábrándult, állandóan jelen lévő férjhez.
Mit lehet tenni, hogy a veszélyhelyzetekből ne alakuljon ki katasztrófa?
Mindenekelőtt fel kell ismerni a nehézségeket, és kellő empátiával, együttérzéssel átgondolni, mi is bánthatja a másikat. Aki bele tudja magát képzelni a másik helyzetébe, annak könnyebben sikerülhet nagyobb sérülések nélkül átjutni a házasság döcögősebb szakaszain. Ezért nem szabad engedni, hogy teljesen elhalványodjék az első találkozás, az első séta, az első csókok emléke, tisztelni és szeretni kell a másikban, hogy a közös múlt része, tanúja. Sokan mondják és valószínűleg igaz is: a házasság nem tökéletes intézmény, de jobbat még nem találtak ki helyette.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.