Igazán nem mondható, hogy Arnold Schwarzenegger csak a politikai karrier reményének felvillanása óta az osztrákok büszkesége.
Arnie, a „stájer tölgy” ausztriai gyökerei
Arnold – Arnie – Schwarzenegger a kisember vágyait teljesíti be, ő az amerikai álom két lábon járó megtestesítője, a szegénysorból a csúcsra emelkedett mesebeli hős. A most 56 éves Arnie a Graz melletti Thalban látta meg a napvilágot. Gyermekkorát részben Ausztria háború utáni éveinek szegénysége, részben az apa – a náci párttagsági múltú csendőrparancsnok – kérlelhetetlen szigora határozta meg. „Mindig azt éreztem, hogy nem vagyok elég jó” – emlékezik gyermekkorára, de nem az lenne, aki, ha ezt haraggal mondaná. Körömszakadtáig védi a papa jó hírnevét – nemcsak önös érdekből –, olyannyira, hogy 1990-ben felkérte a Los Angeles-i Wiesenthal központot a kétes múlt felkutatására. A „bizonyítványt” várhatóan sokszor kell majd mostanában elővennie: abból az derül ki, hogy Gustav Schwarzenegger tagja volt ugyan a náci pártnak, de háborús bűnöket nem követett el. Ellenfelei biztos megkísérlik majd ellene fordítani a papa múltját, tény azonban: a kaliforniai kormányzói posztért induló republikánus jelölt jóval politikai pályára állása előtt tett már egyet s mást, amivel bizonyította, milyen messze áll a fasiszta eszméktől. Arnie pártfogója a mozgáskorlátozottaknak, akiket hatalmas összegekkel támogat, csakúgy, mint a holokausztkutatást, s harcol a homoszexuálisok jogaiért.
Talán az atyai szigor űzte a szép szál kamasz fiút a fitneszklubba: 15 évesen már heti hat napon alkalmanként négy órát tölt izmai acélozásával. Ekkor alakul ki benne a vágy Amerika, a korlátlan lehetőségek hazája iránt: Reg Park, a filmsztárrá lett legendás testépítő a bálványa, az ő, amerikai magazin címlapjáról kivágott képe díszíti öltözőjét.
Azzal a kitartással edz, ami azóta is jellemzője. 1965-ben éppen sorkatonai szolgálatát tölti, amikor Stuttgartban megrendezik a junior testépítő Európa-bajnokságot. Odautazik, megnyeri, de a kaszárnyában zárka várja: sorkatonaként engedélyre lett volna szüksége a külföldi úthoz. Mr. Junior Europe-ként jön a nagy lehetőség: a body-building mogulja, Joe Wieder Kaliforniába invitálja. 1968-ban immár a profi izompacsirták legjobbjának bizonyul, sőt, a Guinness Könyvbe is bekerül, mint „minden idők legjobb felépítésű férfiúja”. (Mellbőség: 144 cm; bicepsz: 56 cm; versenysúly: 106 kg.)
A filmpálya legalább ekkora kitartást igényel. Az első szerep – 1969-ben a Herkules New Yorkban – bukás. Pedig mindenben követi a producer akaratát: az Amerikában kimondhatatlannak tartott név helyett Arnold Strongként játszik. Nem csügged, előveszi a fitneszteremben kialakított akaraterejét. Az áttörés 1981-ben következik be a Conan, a barbár című filmmel. Az acél, az erő, és az akarat keveréke – mondja róla producere. Testépítő kollégája, Lou Ferrigno nem őriz ilyen szép emléket: arrogáns fickónak nevezi, aki nem válogat az eszközökben.
Hatszoros testépítő-világbajnokként a 28 éves Arnie felkészülését a következő olimpiára már kamera követi. A dokumentumfilm fura részeket is tartalmaz: megörökíti, ahogyan Arnie marihuánát szív, diktátorokat dicsőit, rasszista vicceket mesél – így aztán nem csoda, hogy a vagy 80 óra vágatlan anyag összes jogát ő maga vásárolja meg. (Tavaly hozzájárult a szerkesztett változat vetítéséhez).
Az igazi sikersorozat 1983-ban kezdődik, a 6,4 millió dolláros mini költségvetéssel készült Terminátorral, amely aztán 100 milliót hozott. Nem annyira a forgatókönyvnek tudható be a siker, mint a főhősnek, aki stílust teremtett. Arnie ettől kezdve szeretnivaló akcióhős, aki a gonosz elleni harcot rövid vicces „egysoros” mondásokkal fűszerezi. Huszonhat kasszasiker filmje 1,88 milliárd dollárt hozott, ő maga 30 millióra tornászta fel gázsiját, s karrierjét sok lábra helyezte: nem csak az óceán túlsó felén értékelik ingatlanvállalkozásának üzleti sikereit.
Nem beszélve a magánéletiekről. A legendás Kennedyek unokahúga, Maria Shriver 1977-ben egy jótékonysági teniszturnén szeret bele a különlegesen kidolgozott testbe. A világ arról is tud, hogy Arnie szülőföldjén, a Thaler-tó közepén egy csónakban kéri meg Maria kezét. Az esküvőig, 1986-ig volt lehetősége a Kennedy klánnak befogadni Arnie-t – s ma Schwarzenegger erényei közé számítják, hogy a családi kötődés ellenére megtartotta saját énjét: vagyis a hagyományos demokrata elkötelezettség közepette is maradt republikánus érzelmű. A család elnézi neki ezt is, s ebben bizonyára szerepe van annak, hogy ez a robusztus felépítésű férfiú kedvessége, lebilincselő modora legalább olyan híres, mint testi ereje. Valószínűleg ennek is köszönheti – no meg lépten-nyomon hangosan kifejezett ragaszkodásának –, hogy Ausztriában is magas pártfogói, igaz barátai vannak: ők intézték el még 1981-ben, hogy amerikai állampolgársága mellett megtarthassa az osztrákot is. Az óhaza csodálata sokféleképpen kifejezésre jut: egyik jele például a grazi stadion átkeresztelése Schwarzenegger nevére. Arnie is minden létező alkalommal szóba hozza osztrák gyökereit. Félig amerikai vagyok, félig osztrák, a szívem pedig stájer – mondogatja, s interjúkban is beszél az Amerikában nem túl sűrűn emlegetett Ausztriáról. A Terminator 3-ban széles vásznon látható, amint éppen Manner-ostyáért nyúl: Ausztriában persze köztudott, hogy imádott mamája halála óta ez a tipikusan osztrák édesség tölti be életében az almás pite szerepét. Egy, az osztrák államvasutakat reklámozó tv-spotban a legendás „Hasta la vista, baby” felkiáltással jelenik meg a német nyelvterület tévéinek képernyőjén (nincs miért szégyenkeznie, elődje a reklám főszereplőjeként Mihail Gorbacsov). Santa Monicában Schatzi on Main névre keresztelt birtokán az amerikai szabványnak megfelelő alkoholtartalmú saját Gösser sört importál. Telik a külön gyártásra és behozatalra: Arnie vagyonát 200 millió dollárra becsülik.
Az osztrák sajtó ujjongva számol be a kormányzói tervekről, s arról, hogy Kaliforniában pontosan tudják: nem szabad lebecsülni az ausztro-amerikait, aki máris bizonyított kiváló taktikai érzékét. A sok dicsőítő jelző, a boldog büszkeség kifejezésre juttatása mellett egy dologról nem tudott eddig az osztrák sajtó beszámolni: a „stájer tölgy”-nek becézett neopolitikus programjáról, politikai elképzeléseiről. Az igazi problémák megoldásáról egyelőre nemigen szólt ugyanis, eddig hangoztatott közhelyei – „Kaliforniának erős vezetésre van szüksége” –, akár szentségtörésnek is számíthatnak, hiszen nem éppen a politikai alkalmasságot igazolják. Ilyen bizonyítékra persze Ausztriában nincs szükség, itt egyszerűen csak szeretik Arnie-t, a „mi kutyánk kölykét”.
Bécs, 2003. augusztus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.