<p>Ötvenhét éves korukban a férfiak jobbára már nagyapaszerepről ábrándoznak; ritkaság, hogy valaki két felnőtt gyermek és négy unoka után újabb utódot vállaljon. Tóth László – az elején mondjuk el, hogy az író, költő, szerkesztő, kiadó, színház- és művelődéstörténész szövegemberről van szó – vallja, a kései apaságnak is megvannak a maga szépségei.</p>
Apák vagyunk– Az újraapa: Tóth László
Édesapád, Varga Géza 37 éves korában halt meg Budapesten, te ekkor ötéves voltál. Vannak emlékeid róla?Hatvan év távlatából már nehéz megmondani, mi a saját emlék, és mi a közvetett. Látom őt betegen a keresztúri lakásunkban, látom a kórház ablakából integetni. Talán a temetésére is emlékszem; egy fényképen anyámmal állunk a sírjánál, de ez valószínűleg későbbi felvétel, mert már megvan a sírkő. A közvetlen emlékeknél azonban fontosabb, hogy édesapám elvesztése életre szóló tapasztalatot, traumát és hiányt jelentett a számomra. A mai napig töprengek rajta, mit kaphattam volna tőle, és mi az, amit nem adhatott meg. Jó lett volna például, ha később, amikor már magam is családapa lettem, lett volna egy apaképem, apamintám hozzá. De nem volt. Hogyan fogadta örökbe nevelőapját? Milyen volt a családi élete? Miért költözött Magyarországra? Hogyan nevelte a távolból a lányait? Miben volt más apának lenni ötvenhét évesen, mint huszonévesen? Hogyan lehet a nagyapa szerepéből visszacsöppeni az apaszerepbe? Ezekre a kérdésekre is mind választ kapnak, ha az aktuális Vasárnapban elolvassák Kocur László interjúját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 12.14.
Komoly örökséget visz tovább
2024. 11.30.
Budai fiú az amerikai színész
2024. 11.28.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.