<p>Összeállításunkban azok közül a filmek közül szemelgettünk, amelyekre ebben az évben ültünk be a moziba, s amelyek hatottak ránk annyira, hogy újranézzük. De visszatekintünk a hazai filmes eseményekre és a magyar filmsikerekre is.</p>
Amire idén beültünk a moziba
Ütős filmekkel indult az év, mivel nálunk több Oscarra jelölt mozgóképet pár héttel a díjkiosztó előtt vagy után kezdtek forgalmazni. Köztük Alejandro González Inárritu A visszatérő című túlélőfilmjét, amely rekordnézettséget ért el – a bemutatót követő első hétvégén több mint 40 ezren nézték meg a hazai mozikban.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"215166","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
Oscar-díj a Saul fiának
S ha már az Amerikai Filmakadémia díjazásánál tartunk, számunkra jól indult a 2016-os esztendő. 34 év után ismét nyert magyar film Oscar-díjat. Nemes Jeles László alkotása, A Saul fia a legjobb idegen nyelvű film kategóriában győzött a 88. Oscar-gálán. „Az emberiség legsötétebb óráiban is talán van bennünk egy belső hang, amely lehetővé teszi, hogy emberek maradjunk, erről szól ez a film” – mondta a rendező a köszönőbeszédében Los Angelesben.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"213022","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
A 88. Oscar-gála másik legfontosabb eseménye az volt, hogy Leonardo DiCaprio a hatodik jelölését végre díjra váltotta, ő lett a legjobb férfifőszereplő A visszatérőben nyújtott alakításával. A legjobb film meglepetésre a Spotlight – Egy nyomozás részletei című dráma lett (ezt is idén mutatták be nálunk). A szakértők A visszatérőt tartották esélyesebbnek. Így is jutott további Oscar-szobor A visszatérőnek: a legjobb rendező díját Inárritu kapta. Megérdemelten, hiszen az amerikai vadonban játszódó, lehengerlő vizualitású és kalandokban bővelkedő, elementáris erővel ható filmje nyers valóságában mutatja be az életben maradásért vívott küzdelmet. Tavaly a Birdman avagy a mellőzés meglepő ereje című filmmel is Inárritu nyert, így egymás után kétszer kapta meg a díjat, ez is ritka teljesítmény.
Szemlék magyar színekkel
Márciusban tartották Pozsonyban a 23. Filmklubok Nemzetközi Filmfesztiválját, a Febiofestet. A művészfilmek ma szekciója a világ filmművészetének figyelemre méltó legújabb terméséből válogatott: ebbe sorolták Goda Krisztina Veszettek című filmjét is (Domáca garda szlovák címmel).
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"260719","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
Magyar siker született Karlovy Vary 51. nemzetközi filmes mustráján. Hajdu Szabolcs rendező a fesztivál két rangos díját vihette haza. Ernelláék Farkaséknál című opusa Kristályglóbuszt nyert, ő maga pedig a legjobb férfialakítás díjával gazdagodott. A novemberben megrendezett 18. Pozsonyi Nemzetközi Filmfesztiválon az Ernelláék Farkaséknál című dráma képviselte a magyar színeket.
A rangos Art Film Fest elköltözött Trencsénteplicből, 24., idei évfolyamát új helyszínen, Kassán tartották. A fürdővárosban más névvel – Trencsénteplici Nemzetközi Filmfesztivál – szintén rendeztek szemlét, amellyel a szervezők „egyfajta európai kulturális menedéket” kívántak teremteni. E fesztiválon Tarr Béla filmes munkásságát Aranykamera díjjal ismerték el.
Szlovák–cseh sikerek
Jan Hřebejk A tanítónő című szlovák–cseh filmje Karlovy Varyból indult, és nagy közönségsikert aratott Csehországban és nálunk is. A 80-as évek Csehszlovákiájában vagyunk, egy alapiskolában oktató tanítónő (Zuzana Mauréry) manipulál gyerekeket, szülőket. Bármit megtehet; férje magas rangú szovjet katonatiszt volt. Nővére Moszkvában él. Könnyűszerrel pokollá teszi annak a diáknak az életét, akinek a szüleitől semmit nem remélhet. A szülőket megformáló színészek között két szlovákiai magyar színész is van, Kassai Csongor az öngyilkosságba menekülő bakfis apja, Bandor Éva pedig a bántalmazott kamasz fiú anyja. De kiemelkedő feladatot kapott a filmben Mokos Attila is. A Komáromi Jókai Színház művésze más filmekben is jelen volt, köztük Ondrej Šulaj Agávé című mozgóképében, amely Ladislav Ballek Akácok című regényének egyik részéből, az agávéról szólóból készült. Mokos Attila az igazságot mindig kimondó, iszákos gyógyszerészt alakítja, remekül árnyalva a szerepet. A film felfedezettje a női főszerepet alakító, ugyancsak magyar Katarína Šafaříková, aki mindvégig elegáns, titokzatos és lehengerlően nőies. Az Agávé egy szerelem fellobbanásának körülményeit mutatja be – hangulatokra, helyzetekre, dialógusokra építve. Karácsonyi mozisiker lett Jiří Strach cseh–szlovák családi meséje, Az Úr angyala 2, amely a mennyei birodalom lényei és a halandó földi emberek kapcsolatáról, a jóról és a rosszról, a szegénységről és a kapzsiságról, az elcsábulásról szól. Parádés a mese szereposztása: Kerekes Vica, Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Jiří Bartoška, Bolek Polívka, Vojta Dyk, Marián Labuda.
Visszatérő és új hősök
Idén több hős is visszatért a vászonra új epizódban. A dzsungel uráról, a vadon szövetségeséről, a legyőzhetetlen Tarzanról David Yates fogyasztható popcornmozit rendezett Tarzan legendája címmel. Az új opus Alexander Skarsgarddal a címszerepben alapvetően nem Tarzan és a dzsungel szövetségének kialakulásáról szól, hanem azt meséli el, hogy az egy évtizede Angliában, civilizáltan élő „vadember” visszatér a kongói őserdőbe, ahol hősies kalandokat él meg. Langdon professzor (Tom Hanks), a Harvard veszélyes kalandoktól sem visszariadó szimbólumkutatója is újra felbukkant a vásznon. Egy firenzei kórházban tér magához, de nem tudja, hogyan került oda. Lőtt sebbel ápolják, és azt a különös tárgynak az eredetét sem tudja megmagyarázni, amelyet nála találnak – ennek a rejtélyes tárgynak a nyomába indul el a professzor a Ron Howard rendezte Inferno című amerikai misztikus thrillerben. Denis Villeneuve rendező Érkezés című sci-fije igényesen, magas színvonalon elkészített mozi. A technikai kategóriákban – hangeffektusok, vizuális effektek – újat, minőségit hoz, aminek köszönhetően megállapíthattuk, ilyen erős, innovatív űrlényes film nem pergett még a vásznon. Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker kimagasló színészi alakítással erősíti a filmhez.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"245899","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
Műfajilag izgalmas, erős alkotás az Éjszakai ragadozók című – Velencében a zsűri nagydíjával jutalmazott – thriller, melyben Tom Ford valós és fikciós sztorit mixel, filmet jelenít meg a filmben: egy laza, ráérős, elegáns, artisztikus környezetben bonyolított helyzetdrámába illeszt bele egy kies vidéken zajló durva, nyers, kegyetlen bűnügyet.
A spanyol Pedro Almodóvar Julieta című, a cannes-i mustrán bemutatott mozija fordulatos cselekményével hódított. E játékfilm a rendező munkáinak abba a sorába tartozik, amelyek határozott, erős asszonyok különleges élettörténetét bontják ki, izgalmasan fedve fel újabbnál újabb titkokat a rejtélyes hölgyek múltjából. (tébé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.