Kolumbuszt az elmúlt évszázadokban gyakran megvádolták azzal, hogy az ő hajósai hurcolták be Európába a rettegett nemi betegséget – a vérbajt. Tény, hogy a szifilisz az 1490-es évek második felétől szinte robbanásszerűen kezdett el terjedni az Óvilágban. Nem nehéz elképzelni a fertőzés útvonalait sem.
Amerikából érkezett-e a szifilisz?
Kolumbuszt az elmúlt évszázadokban gyakran megvádolták azzal, hogy az ő hajósai hurcolták be Európába a rettegett nemi betegséget – a vérbajt. Tény, hogy a szifilisz az 1490-es évek második felétől szinte robbanásszerűen kezdett el terjedni az Óvilágban. Nem nehéz elképzelni a fertőzés útvonalait sem.
Az Amerikában megfertőződött matrózoktól megkapták az örömlányok, ők továbbadták más ügyfeleiknek, akik között zsoldoskatonák is akadtak. Őket arra nevelték, hogy amire szükségük van, arról lehetőleg maguk gondoskodjanak. A nemi örömöktől sem fosztották meg magukat, s ha kellett, akár erőszakot is alkalmaztak. ĺgy aztán a vérbaj végigszáguldott fél Európán, s attól függően, hogy melyik országból érkezett először, nevezték el erről vagy arról a nemzetről. Nápolyban francia betegségnek nevezték, mivel a francia zsoldosokkal érkezett meg ide 1494-ben. A franciák viszont nápolyi betegségnek mondták és a város környéki mocsarak kigőzölgéseivel hozták összefüggésbe.
A szifilisz amerikai eredetéről és európai megjelenéséről az első beszámolót a spanyol Diaz de Isla jelentette meg 1539-ben. Ő határozottan állítja, hogy a spanyol tengerészek Hispaniola szigetén az indián nőkkel bujálkodva kapták meg a kórt. Benedek István orvostörténész szerint az amerikai őslakosok körében – a kollektív immunitásnak köszönhetően – a szifilisz már kevésbé riasztó formában volt jelen, de az európaiak szervezete nem volt rá felkészülve, ezért náluk igen látványos tünetek formájában nyilvánult meg és viszonylag gyorsan – néhány év leforgása alatt – végzett áldozataival. A későbbiek folyamán aztán már Európában is „megszelídült” a buja kór, de mindmáig előfordul.
Úgy tűnik azonban, hogy a betegség már jóval Kolumbusz előtt felbukkant Európában. Ezt számos népvándorlás kori csontmaradvány is sejtetni engedi, de nemrégen francia régészek egy olyan leletre bukkantak, amely minden kétséget kizáróan igazolja a szifilisz európai jelenlétét több mint 1000 évvel Amerika felfedezése előtt.
Egy IV. században élt várandós asszony csontjai között egy viszonylag épen megmaradt magzat maradványait is megtalálták. A magzat csontjaiban szifiliszre utaló elváltozások nyomait mutatták ki. Hogy a Római Birodalom hanyatlása után a szifilisz is eltűnt néhány évszázadra Európából, azt a feltevést támasztja alá, hogy a vérbaj eredetileg valamelyik afrikai provinciából került kontinensünkre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.