Akik még nem akadtak horogra

Szaddám elfogása után még 14, a bukott iraki rezsim vezetéséhez tartozó személyt kellene elkapniuk az Egyesült Államoknak. Az iraki sikereket azonban beárnyékolja az afganisztáni sikertelenség. Ott sem a rendszer szellemi atyját, sem a terroristák vezérét nem sikerült kézre keríteni.

Oszama bin Laden, a legkeresettebb terrorista, őt a világtörténelem legsúlyosabb terrortámadása, a New York és Washington elleni 2001. szeptember 11-i merényletek és amerikai nagykövetségek 1998-as felrobbantása miatt keresik. A legújabb információk szerint ő felel a pár hete elkövetett isztanbuli merényletekért is. Összesen 27 millió dolláros vérdíjat tűztek ki a fejére. Az ellene szóló vád hivatalosan: amerikai állampolgárok meggyilkolása az Egyesült Államok területén kívül, több ember halálát okozó támadás szövetségi épületek ellen. Balkezes, általában bottal jár. Dúsgazdag szaúdi vállalkozócsalád sarja, apjától 300 millió dollárnyi vagyont örökölt. Már tizenévesen kapcsolatba került szélsőséges iszlám csoportokkal. Közgazdaságtant tanult, majd apja vállalkozásait vezette, már ekkor komoly összegekkel támogatott iszlám fegyvereseket. 1979-ben Afganisztánba utazott, hogy részt vegyen a szovjet megszállók elleni harcban a mudzsahidek oldalán. Ekkor került kapcsolatba a CIA-val, mivel az USA több szovjetellenes fegyveres csoportot is támogatott. Közben saját szervezetet hozott létre al-Kaida (a Bázis) néven. 1989-ben visszatért Szaúd-Arábiába. Az Öbölben megerősödött az amerikai jelenlét, bin Laden ekkor fordult egyértelműen az USA ellen. Székhelyét a fundamentalisták uralta Szudánba tette át, majd Afganisztánba ment, ahol az ország nagy részét már a tálibok ellenőrizték. Bin Laden dollármilliókkal támogatta a Talibánt, Mohamed Omár mollával, a rezsim láthatatlan vezérével baráti viszonyt ápolt. Omár molla hivatalosan nem tartozik az FBI által körözött terroristák közé, ahogy Szaddám sem, de elfogása akkora siker lenne, mint a volt iraki elnöké volt.

A „most wanted”, vagyis a leginkább keresettek csoportjának többi tagját hivatalosan egy öt évvel ezelőtti robbantásos merénylet miatt keresik. A véres tettet 1998. augusztus 7-én az Egyesült Államok tanzániai és kenyai nagykövetségeinél hajtották végre. Az USA kormánya egyenként 25 millió dollárral díjazza a megtalálásukban segítséget nyújtó információt. A legkeresettebbek közül eddig egyetlenegy akadt horogra: Kálid Sejk Mohamed.

A listát 2001-ben két nappal azután tették közzé, hogy az USA tájékoztatta az ENSZ-t: Afganisztánon kívül a nemzetközi terrorizmus más fészkeire is csapást fog mérni. – Az FBI történetének egyik legsikeresebb találmánya az első számú közellenségek „most wanted” jegyzéke – mondta annak idején Robert Mueller. 1949 óta teszik közzé az egész világon a legkeresettebb bűnözők arcképét és személyleírását. Addig 467-en kerültek fel a listára, közülük 438-at el is kaptak, mondta annak idején az FBI első embere. 1984 óta ajánlanak fel jelentős vérdíjat azoknak, akik információt szolgáltatnak a legveszélyesebb bűnözőkről. Ez idő alatt 22 ügyben 8 millió dollárt fizettek ki az informátoroknak. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?