Los Angeles. Az amerikai mozi egyik legdédelgetettebb sztárja, Gwyneth Paltrow bevallotta a nyilvánosság előtt, hogy pszichiáterhez kellett fordulnia, hogy fel tudja dolgozni a Szerelmes Shakespeare című filmért kapott Oscar-díjjal járó stresszt. Nem ő az egyetlen az amerikai szórakoztatóiparban, aki a sikerbe betegszik bele.
Akik belebetegednek a sikerbe
„A pszichoterápia mentett meg az idegösszeomlástól, ami a szerepekkel kapcsolatos túlzott felelősség és magánéletemben bekövetkezett csőd miatt fenyegetett” – mondta Gwyneth Paltrow. „Az ember könynyen tönkremehet Hollywoodban, ha nem gyógyíttatja magát időben. Én igyekeztem megmenteni magamat. Gyakran éreztem úgy, hogy nem bírom tovább, és naponta tettem fel magamnak a kérdést: hogyan tudok én, az egyszerű lány, átvészelni mindent?”
Paltrow már Brad Pittel való jegyességének felbomlása után is beszélt arról, hogy milyen törékeny lelki alkata. „És a mi kapcsolatunk egészségtelen és önpusztító volt” – mondta.
Mariah Careyt éppen azokban a napokban engedték ki a kórházból, amikor Gwyneth bevallotta titkát, azóta azonban az énekesnő többször visszakerült a pszichiátriára. A Backstreet Boys korábban azért függesztette fel turnéját, mert egyiküket alkoholfüggőség miatt gyógykezeltetni kell. Ben Afflecknek, a Pearl Harbor főhősének, valamint James Hetfieldnek, a Metallica frontemberének szintén elvonókúrára kellett bevonulnia. Robert Downey jr. évek óta harcol a drog ellen. De említhetnénk korábbi példákat is: Liz Taylor, Melanie Griffith, Drew Barrymore, Al Pacino, Martin Sheen. Éppen ezért nem véletlen, hogy az ősszel két hollywoodi film is – a Prozac és a Novokain – foglalkozik ezzel a témával, és az sem, hogy rengeteg kézikönyv került forgalomba, amely tanácsokkal látja el a „függőket”, vagy azokat, akiket lassan tönkretesz a stressz.
Szinte már Bibliaként forgatott Neal Gabler pszichológus Az élet: film című kötete. Ő a lelki traumákért a médiát is vádolja, mert véleménye szerint hozzájárul a filmiparban dolgozókra nehezedő nyomás felnagyításához és ugyanakkor „veszélyes modellé” emeli Diana hercegnő, O.J. Simpson, a tv-, a rock- és a sportsztárok életét. „A hírnév, a siker utáni sóvárgás” – idéz a könyvből az Il Corriere della Sera –, „a versengés az elsővé válásban egyre nagyobb súllyal nehezedik az emberekre a titkok miatt is, amelyek gyakran szegélyezik a dicsőséghez vezető utat. Mekkora erőfeszítésbe kerülhet egy bizonytalan embernek elrejtenie ezeket a titkokat. A média figyeli a legkisebb megingást is és olyan feszült életmódra kényszeríti például a színészeket, amelyért nagyon nagy árat kell fizetniük.”
Gabler tapasztalata szerint a másik komoly probléma, hogy a „hollywoodi színészek társadalma immár modellekből áll és ezek a modellek helyettesítik a valóságot. Hogy megfeleljenek ezeknek a modelleknek és olyan imázsuk legyen, amely a legtöbb hasznot hozza, a színészek veszélyes skizofrén állapotban élnek, ahol a szerepjátszás foglalja el a valóságot. Ez a folyamat pedig azért is riasztó, mert magával sodor sok hétköznapi embert, főleg fiatalokat, akik fals mítoszokat falnak” – írja a pszichológus. (m, i-t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.