Velddriel. Irigylésre méltó sora van az állatoknak a hollandiai Velddriel kísérleti farmon: a disznók fociznak, a csirkék zenét hallgatnak. A háromcsillagos hotelekkel vetekedő baromfi- és disznóólakban első a bentlakók egészsége és lelki egyensúlya.
Ahol a csirke zenét hallgat
„A korábban a mennyiségi mutatókra alapozott követelmények helyett mára a kutatásoknak, kísérleteknek igazodniuk kell a fogyasztók új elvárásaihoz” – fogalmazza meg ars poeticáját Paul Gerardy, az állattenyésztésre szakosodott holland társaság, a Provimi kutatási koordinátora. „A fogyasztók nem egyszerűen minőségi terméket akarnak, hanem olyan minőségit, amellyel életükben jól, vidáman tartott állatok szolgálnak.” A Provimi elsősorban előkevert vitamintápokat, de teljes tápokat, tápkoncentrátumokat és tejkiváltó termékeket kísérletez ki az állateledel-gyártók és az állattenyésztők számára. Velddrielben, a társaság egyik kísérleti farmján például 600 tojós tyúkot nevelnek, valamennyi külön ketrecben hallgatja egész nap a nekik szolgáltatott zenét. (A toplistát nem ismertette az AFP jelentése.)
Nem messze innen a disznók is a paradicsomban érezhetik magukat. Nem túlzsúfoltan, hanem csupán ötösével élnek egy-egy kifutóval, mondhatni előkerttel kitágított ólban. Hogy legyen mivel agyonütniük az időt, labdájuk is van, és kedvükre focizhatnak. Bár egy-egy „hajtósabb” meccs miatt talán kissé lassabban híznak, de a játékkal elkerülhető, hogy egymással verekedjenek. A disznóólnak természetesen a hőmérsékletét és a páratartalmát is állandóan ellenőrzi a „személyzet”.
Az állatok mindent egybevéve a jó körülmények között kevésbé idegesek, jobb hatásfokkal táplálkoznak, ami jó a tenyésztőknek, hisz növeli profitjukat. Az 1930-ban alapított cég a különböző régiók állattartási és klimatikus adottságai szerint alakította ki különleges tenyésztési módszereit és tápjait. „Ez utóbbiakat akár az emberek is bátran megkóstolhatják” – mondja Gerardy és kedvcsinálóként maga is elropogtat egy marékkal az egyik tápból. A Provimi egyre inkább a természet adta szerekkel igyekszik kiváltani az antibiotikumokat és a hozamnövelőket. Ezek helyett gyógynövényeket, fűszereket és szerves savakat használ. A társaságnak tucatnyi kísérleti üzeme és telepe van: három az Egyesült Államokban, hat Európában, egy Brazíliában, egy Chilében és akad egy még Indiában is. Valamennyi központot a brüsszeli kutatási és technológiai agytröszt irányítja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.