Washington. Általános vélekedés szerint a németek szorgalmasak, az olaszok forróvérűek. Csak nemrég vizsgálta meg egy nemzetközi tudóscsoport világméretekben is, mennyi az igazság a sztereotípiákban.
Ahány nemzet, annyi szokás?
A megfelelő kritériumok hiánya miatt eddig csak kevés kísérlet történt arra, hogy megvizsgálják a nemzetekről terjedő klisék helytálló voltát – olvasható az Antonio Terracciano amerikai kutató vezette csoport által készült tanulmányában. A kutatók nem találtak például bizonyítékot arra, helytálló lenne az olaszokra jellemzőnek mondott klisé. A közelmúltban más vizsgálódások is kimutatták, hogy az olasz férfiak nem olyan macsók, és nem érzik magukat felsőbbrendűnek a nőkkel szemben. Magukról szólva a „playboy” minősítést tartják találónak.
A tanulmány szerzői figyelmeztettek rá: A „nemzeti jellem” nyilvánvalóan indokolatlan sztereotípiákból áll össze, s ezek feltehetően elsősorban a nemzeti identitás megőrzésére szolgálnak. Van azonban a „nemzeti jellemről” szóló feltevésnek egy sötét oldala is. Ha a nemzetek vagy etnikai csoportok sztereotípiái negatívak, úgy azok előítéletekhez és üldözéshez vezethetnek. A történelem tele van ilyen tragikus példákkal. A kutatók szerint nem meglepő, hogy az ausztrálok extrovertáltnak tartják magukat, a németek és a német nyelvű svájciak azt hiszik, hogy ők különösen kötelességtudóak és hogy a kanadaiak szeretetre méltónak mondják magukat. Elvégre a földrajzilag és történelmileg egymáshoz kapcsolódó kultúrák – mint Németország és Ausztria, vagy az Egyesült Államok és Kanada – hasonló személyiségi arculatokat mutatnak.
A tanulmány elkészítéséhez 49 országban csaknem 4000 embernek kellett 3 kérdéscsoportra válaszolnia: bizonyos tulajdonságok – kísérletező kedv, kötelességtudat, vagy nyíltság – szempontjából kellett minősíteni önmagukat, barátaikat és „egy, a kultúrájukhoz tartozó tipikus személyt”.
Az eredmény: az első két kérdéscsoportra – önjellemzés és barátok jellemzése – adott válaszok egybehangzottak, ám a 3. kérdéscsoport esetében, amikor egy népi jellemvonás általános érzékeléséről volt szó, eltértek egymástól. A kutatók szerint meglehet, hogy az ún. népjellem társadalmi termék, s „a klisék kulturális jelenségek, melyeket a média, a mende-monda, a nevelés, a történelem és a vicc közvetít“.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.