Afrikai üvegzsebprogram: üres szavak

Kenya 40 éve független, féléves a demokrácia. Hamarosan „dolgozó népet” farag a korrupt kenyaiakból – állítja a miniszterelnök.
Ismerős a történet. A leköszönő kormány sebtében kiosztja a kincstárban maradt pénzt támogatóinak.

Kibaki miniszterelnök a korrupció elleni harcról beszél a függetlenség negyvenedik évfordulójánReuters-felvéteKenya 40 éve független, féléves a demokrácia. Hamarosan „dolgozó népet” farag a korrupt kenyaiakból – állítja a miniszterelnök.

Ismerős a történet. A leköszönő kormány sebtében kiosztja a kincstárban maradt pénzt támogatóinak. Az új vezetés meghirdeti a korrupció elleni harcot, száznapos programjában az egészségügy és az oktatás forradalmi átalakítására különít el az ország lehetőségeit messze meghaladó összegeket. Félévvel később a nagy leszámolások még váratnak magukra, a korrupció elleni harc főleg a nagy szavak szintjén folyik. Sőt a közbeszerzésért felelős tisztviselőkről kiderül: saját cégeik kaptak jelentős állami megbízásokat. Hatalomra éhes elődjével szemben az új kormányfőt leginkább halovány PR-ral, a kezdeményezés hiányával vádolják.

Egy távoli országról van szó, Kenyáról. Kenya negyven éve független és fél éve kísérletezik a demokráciával. A huszonnégy évig uralmon lévő Daniel Arap Moi elnököt decemberben felváltó Mwai Kibaki valószínűleg kezdettől tisztában volt vele, hogy száz nap nem lesz elegendő a problémák megoldására. Az afrikai összehasonlításban is szélsőségesen korrupt Moi-rendszer végét követő eufória kezd csendesedni.

Nem alaptalanul. A képviselők azonnal kikötötték: csak akkor szavazzák meg az egészségügy reformjára és az ingyenes általános iskolai oktatás bevezetésére szánt költségvetési tételeket, ha személyenként negyvenezer dollár (másfél millió korona) hozzájárulást kapnak autóvásárlásra. Az alku létre is jött, a honatyák havi fizetését pedig ötről hatezer dollárra emelték (amelyből ráadásul csak az első 2600 adóköteles).

Vagyis egyelőre nem sok esély van rá, hogy Kenya feljebb jusson a korrupciós ranglisták legalján kibérelt helyéről. A Transparency International nevű, berlini székhelyű korrupciókutató szervezet összesítésében a kelet-afrikai ország 102 állam versenyében tavaly a 96. helyen végzett. A felmérések szerint a kenyaiak átlagosan havi 16 alkalommal kényszerülnek arra, hogy lekenyerezzenek valakit, az állami alkalmazottaknak pedig az esetek kétharmadában nyújtanak át borítékot. Peter Anyang’ Nyong’o tervezési miniszter szerint a korrupció évi egymilliárd dollárba, vagyis a teljes költségvetés egynegyedébe kerül az országnak.

Kibaki miniszterelnök dolgát nehezíti, hogy a kormánytöbbséget adó Szivárványkoalíció Nemzeti Szövetsége (NARC) nevéhez hűen egyáltalán nem mentes a belső csatározásoktól. A gyarmati fennhatóságot negyven éve feladó Nagy-Britannia és az USA pedig azzal zavarta meg a reformokat, hogy a terrorizmus veszélyére hivatkozva nemrég eltanácsolták állampolgáraikat a Kenyába való utazástól, és a britek törölték az ide tartó repülőjáratokat. A turizmus egyébként évi 500 millió dolláros bevételt és félmillió munkahelyet adna az országnak, és normális esetben minden ötödik vendég brit. A munkanélküliség „normális” körülmények között is negyven százalék fölött van.

Azért nem teljesen reménytelen a helyzet. Az elkeseredett tömeg egy ízben megostromolt egy rendőrőrsöt, és a szorongatott helyzetben lévő közegek végül százdollárnyi kenőpénzt visszaadtak az embereknek. A legkorruptabb kenyai közintézménynek számító rendőrségen belül is különösen sok gondot okoztak a közlekedési rendőrök, ám a matatu nevű közkedvelt iránytaxi-szolgálat dolgozói ellenük is fellázadtak. Elhatározták: egy ideig egyszerűen nem fizetnek a rendőrök zsebébe. Talán érdemes persze hozzátenni, hogy a matatuk többsége hivatalosan is sokszor kiérdemli a büntetést: tucatnyi utast zsúfolnak be a vízözön előtti, alig menetképes kisbuszokba, miközben a járműben bömbölő rapmuzsika valószínűleg kimeríti a csendháborítás fogalmát.

zMostanra Kibaki miniszterelnök is megérezte a helyzet drámaiságát. Május végén leváltotta az összes közbeszerzésért felelős köztisztviselőt. Az elküldött hivatalnokok többsége nemcsak anynyiban vétett, hogy saját cégének adta a rábízott állami megrendeléseket, még azt sem tartották fontosnak, hogy legalább az árukat leszállítsák. Múlt decemberben Kibaki miniszterelnök félmillió munkahely megteremtését ígérte egy év alatt. Az idő fele már letelt, és a NARC-vezetés még mindig a saját háza táján sepreget. A miniszterelnöki szlogen mindenesetre jól hangzik: az ingyenélés korszaka lezárult, a kenyaiakból „dolgozó népet” faragnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?