A külföldön dolgozók adó-viszszatérítése nem mindig megy olyan könnyen, mint azt képzelhetnénk. Többnyire a legnagyobb akadálynak az számít, hogy a külföldön dolgozónak nincs meg az ehhez szükséges összes igazolása a munkáltatótól.
A visszaigénylés buktatói
Nem kis fejfájást okozhat egy-egy megbízhatatlan ügynökség... Mindez könnyen megtörténhet, hiszen az ilyen ügynökség alapításához nincs szükség semmilyen speciális engedélyre. A leggyakoribb csalásnak az számít, amikor az adó-visszatérítést nem az ügyfél címére küldik, hanem a sajátjukra. Néhány ország ugyanis lehetővé teszi azt is, hogy a visszatérítést nem közvetlenül az ügyfél, hanem a közvetítő számlájára küldik.
Hogyan ismerhetjük fel, hogy az általunk felkeresett ügynökség nem tartozik a csalók közé? A piac vezető ügynökségei szerint a legfontosabb, hogy az ügyfél szemszögéből mindent átláthatóan végezzenek. Általában megbízható ügynökségnek számítanak az olyanok, amelyeknél minden ügyfélnek megvan a saját aktája. Ebben nyomon lehet követni, hogy milyen dokumentumokat küldtünk el az ügynökségnek, mit küldtek el a hivataloknak, és amelyben a személyes adatainkon kívül az ügynökséggel folytatott levelezés archívuma is megtalálható. Figyelmeztető jel, ha az ügynökség nemcsak az interneten nem teszi közzé az árait, hanem a nekünk küldött válaszlevélben sem tünteti fel. Konkrét árajánlat nélkül senkivel se kössünk szerződést! Nem szabadna megtörténnie annak sem, hogy az ügynökség számlájára érkezik a pénz, és aztán ennek csak egy részét küldi át számunkra. Potenciális veszélyforrásnak számít az is, ha az ügynökség a kitöltött adóívnek még a másolatát sem adja oda. (mi, p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.