A száz leggazdagabb magyar

Az első tíz helyen is jelentős átrendeződés történt a leggazdagabb magyarok körében, derül ki a szerdán megjelent „A 100 leggazdagabb magyar” című Magyar Hírlap-kiadványból. Várszegi Gábor megőrizte első helyét, de előnye a második Demján Sándor előtt egymilliárd forintra csökkent. Az első tíz közé új, a tavalyi listán nem szereplő üzletember is felkerült, Wáberer György személyében. A lista 60. helyén Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter áll.

Az idén már 2,6 milliárd forint kellett ahhoz, hogy valaki a Top 100-ba kerüljön, tavaly 2,5 milliárd forint is elég volt. Hárman léptek előre a listán az első tíz helyen, míg ugyancsak hárman csúsztak vissza: a tavalyi listát vezető Várszegi Gábor idén is megtartotta pozícióját, mint a leggazdagabb magyar. A Top-10-ben senkinek nem csökkent a vagyona.

A száz üzletember, vállalkozó között idén 12 újonc van, és tavalyhoz képest mintegy 100 milliárd forinttal bővült az összvagyon. A listán a tavalyi egy hölgyhöz még két üzletasszony csatlakozott, és egy ismeretlen milliárdos is felkerült a 46,5. helyre: az ötöslottó 4,36 milliárdot zsebelő nyertese.

Ami nem módosult tavalyhoz képest, az a gazdagság társadalmi megítélése. A társadalomtudósok szerint az embereket még mindig irritálja a gazdagság, noha az nem erény és nem is hátrány.

AZ ÉLMEZŐNY

Várszegi Gábor megtartotta vezető pozícióját. Az üzletember sikereinek alapja az 1984-ben, 11 millió forintért alapított Fotex fotószolgáltatási cég. A Várszegi-birodalom a becslések szerint ma 200-230 millió dollárt (43,4-49,9 milliárd forint) ér. Az üzletember érdekeltségei közé tartozik a Fotex Rt., az Azúr üzletlánc, a Keravill, a Domus bútoráruházak, a Balaton bútorgyár és az Ajka Kristály. A Ferencvárosi Torna Club mellett a kedvencének számító MTK Hungária is kikerült papíron érdekeltségi köréből, áll a kiadványban. Tavalyhoz képest a vagyona 6 milliárd forinttal gyarapodott.

A második helyre a tavalyi bronzérmes Demján Sándor lépett elő. A befektető-üzletember Erdélyben született és a hetvenes években lett közismert a Skála áruház és a Skála Coop lánc megteremtésével. Demján Sándor arra a legbüszkébb, hogy a száz leggazdagabb magyar jó része egykor az ő munkatársa volt. Első dollármillióját a Kamaz teherautógyár privatizációs pályázatának köszönheti. Az üzletember tavalyi tevékenysége többnyire fényes sikerekkel jellemezhető, a listán neki nőtt a legnagyobb mértékben a vagyona: 15 milliárd forinttal.

A dobogó harmadik helyén álló Leisztinger Tamás, a negyedik helyről lépett előre. Az alig több mint 30 éves üzletember ismét kárpótlási jegyekkel üzletelt: ezúttal a Forrás Rt.-ben szerzett 30 százalék körüli, az irányításhoz elegendő részesedést. Vagyonát így 5 milliárd forinttal növelte. A matematikus végzettségű Leisztinger Tamás érdekeltségeihez tartozik jelenleg a Pick Rt., a Hunguest Hotels és az Eravis szállodaláncok. Ő a Sakkszövetség elnöke.

A Magyar Hírlap csakúgy, mint tavaly, a legálisan szerzett jövedelmek alapján állította össze a listát. Kimaradtak a külföldi magyarok és a nem magyar állampolgárok, akik jelentős magyarországi érdkeltségekkel rendelkeznek. A lap az elkészült vagyonfelméréseket egyeztette az érintettekkel, és a listán található 100 üzletember több mint négyötöde segítette a szerkesztők munkáját.

Tavaly ugyan nem szerepelt politikus a listán, idén azonban más a helyzet, a 60. helyen ugyanis Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter áll. Gyurcsány Ferenc becsült vagyona 3,5 milliárd forint, és a tavalyi 50. helyről (amikor még nem vállalt politikai szerepet) tíz helyet csúszott vissza nem változott vagyoni helyzete miatt.

A LEGGAZDAGABB NŐK

A tavalyi listához képest megháromszorozódott a hölgyek száma: ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy tavaly egy üzletasszony volt a listán, míg idén számuk háromra nőtt.

A 13. helyen álló Kristyán Judit tavaly óta egy helyet csúszott hátra. Ő a máig tisztázatlan körülmények között meggyilkolt médiamogul, Fenyő János özvegye – és fiával együtt – örököse. A sajtóbirodalommal együtt megörökölt perek lezárulása után a legtöbb értékes vagyonelemet – benne a Nők Lapja és a Rádió- és Televízióújság kiadói jogait, több ingatlannal együtt – 15 milliárd forintért a VNU konszernnek adta el. Becsült vagyona ma is ekkora összeg. Az üzletasszony többnyire külföldön tartózkodik.

A következő női Top-100 listás a 63. helyen debütáló Szilvássy Csilla. Érdekes, hogy a ma építőanyag-gyártásban érdekelt üzletasszony is a Vico-birodalomhoz kötheti vagyonát. A rendszerváltás előtt Szilvássy Csilla a Metallimpexnél dolgozott, és 20 évébe került, míg eljutott az akkori csúcsot jelentő főosztályvezetői posztra. A rendszerváltás azonban új lehetőséget teremtett számára is: a Vico gazdasági vezetője, és Fenyő János jobb keze lett. A Fenyő-gyilkosság utáni pereskedésnek ő lett a nyertese, miután az örökösök a birodalommal együtt tőle is meg akartak szabadulni. A veszteséges Kemikál Rt.-t megvásárolta és nyereséges vállalkozássá alakította át. Becsült vagyona 3,5 milliárd forint.

A 69. helyen álló Derry Márta szállodatulajdonos is új a százas listán. A hozzávetőlegesen 3 milliárd forintos vagyonát a Szidónia Kastélyszállónak köszönheti. A jelenlegi szálló épületét volt férje, Szeremley Huba segítségével vásárolta meg, és alakította Magyarország első négycsillagos wellness szállójává. Az 1999 óta működő Szidónia már a második évben nyereséget termelt.

Az idei százas listán csupán négyen őrizték meg a helyüket, és 19-en léptek előre. A 12 újonnan érkezett mellett 65-en csúsztak lejjebb a listán. Míg a száz leggazdagabb magyar összvagyona mintegy 100 milliárd forinttal nőtt, és a belépő a 2,6 milliárd forintos vagyoni szint volt, addig a kelet-európai régió 50 leggazdagabbja közé egy magyar sem került fel.

A VILÁGELSŐ

Kelet-Európa ötven leggazdagabb emberének listáján harmincegy orosz és számos lengyel, ukrán, illetve cseh mágnás is szerepel. A lista élén a nemrég letartóztatott Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz olajipari vállalat volt elnöke áll, 8,3 milliárd dolláros (1801 milliárd forint) becsült vagyonnal. Két honfitársa követi, a szintén olajból meggazdagodott, ma már Nagy-Britanniában élő Roman Abramovics (7,5 milliárd dollár) és az Izraelben tartózkodó Mihail Fridman (6,7 milliárd dollár), aki a kőolajon kívül még banki és távközlési ügyletekben is érdekelt. A lista tizedik helyéhez akkor 0,2 milliárd dolláros (43 milliárd forint) vagyon kellett.

Romániában, Európa egyik legszegényebb országában viszont egy év alatt két-háromszorosára emelkedett a dollármilliomosok száma, és tíz magyar is található a leggazdagabbak között.

A Forbes magazin februárban kiadott, a világ leggazdagabb embereit összesítő idei listáját csökkenő vagyonnal bár, de még mindig Bill Gates vezeti. A világ milliárdosainak összvagyona tavaly 1,4 billió dollárra (303,8 billió forintra) csökkent egy év alatt az általános gazdasági recesszió miatt. Bill Gates, a Microsoft elnöke 40,7 milliárd dolláros (8831 milliárd forintos) vagyonnal rendelkezik, ezzel 10 milliárd dollárral előzi meg a mások helyen álló tőzsdegurut, Warren Buffetet, aki 30,5 milliárd dollár (6618 milliárd forint) tulajdonosa. Gates ugyanakkor az év legnagyobb vesztese is, hiszen egy év alatt mintegy 12 milliárd dollárral lett kevesebb a vagyona.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?