Szexuális erőszak és zaklatás ellen tiltakozó indiai nők a delhi parlament előtt (Fotók: TASR/AP, SITA/AP)
A nők számára India a legveszélyesebb ország
Egy felmérés szerint a nők számára India a világ legveszélyesebb országa, ahol minden órában 40 bűncselekményt követnek el nők ellen, és a dolgozó nők mindegyike szexuális bántalmazás áldozata.
A szexuális erőszak és zaklatás ugyanazon veszélyeivel kell szembenézniük az indiai nőknek, legyenek nagyvállalatok vezetői, dolgozzanak háztartási alkalmazottként a középosztály otthonaiban, gyárakban, mezőgazdaságban.
2005 óta legkevesebb 20 millió nő – New York, Párizs és London lakossága együttvéve – hagyta el Ázsia harmadik legnagyobb gazdaságának munkaerőpiacát a Világbank adatai szerint, részben azért, mert rossz bánásmódban részesült munkahelyén. Manapság már csak az indiai nők 27 százaléka dolgozik hivatalosan.
A magánszektorban dolgozók a tömegközlekedés helyett inkább a vállalatok által fizetett taxikon érkeznek munkába, és sokan nem vesznek részt a cég által szervezett esti rendezvényeken vagy találkozókon biztonsági okok miatt.
„Szükségünk van biztonságos közlekedésre és zéró toleranciára a munkahelyi szexuális zaklatást illetően. Úgy kell nevelnünk fiainkat, hogy tiszteljék a lányokat és a nőket, és nyilvánvalóvá kell tenni, hogy semmiképp nem tűrjük a nemi alapú erőszakcselekményeket. A családokban tudatosítani kell, hogy a lányokra úgy tekintsenek, mint jövőbeni szakemberekre” – hangsúlyozta Annette Dixon, a Világbank dél-ázsiai alelnöke egy nőfórumon Újdelhiben a közelmúltban.
2007 és 2016 között a nők elleni bűncselekmények száma Indiában több mint 80 százalékkal nőtt a kormányzati adatok szerint. 2016-ban mintegy 40 ezer nemi erőszakot jelentettek be, annak ellenére, hogy nagyobb hangsúlyt kapott a nők biztonsága azután, hogy 2012-ben Újdelhiben egy banda megerőszakolt egy diáklányt, ami széles körű tiltakozó akciókat váltott ki és a szexuális bántalmazás elleni szigorúbb törvényeket eredményezett.
Az Air India légitársaság egy légiutas-kísérője májusban a közvélemény figyelmének középpontjába került, amikor Twitter-oldalán ragadozónak nevezte egyik főnökét, aki hat éven át zaklatta őt szexuálisan, „Harvey Weinstein és Bill Cosby volt együttvéve” – jellemezte esetét a nő. Panaszát a cégnél elutasították. A panaszbizottság tagjai „szinte soha nem léptek fel senki ellen, akit megvádoltak. Általában azt hangoztatják, hogy a nő volt a hibás” – mondta.
2016-ban Indiában 539 szexuális zaklatási esetet jegyeztek fel hivatalosan, ez 170 százalékkal több, mint 2006-ban, ám ez csak a jéghegy csúcsa. Az indiai ügyvédek társasága egy tavalyi felmérésében kimutatta, hogy a szexuális zaklatás áldozatainak mintegy 70 százaléka nem jelenti fel az elkövetőket.
Az utóbbi években számos olyan indiai eset rázta meg a világot, ahol a nemi erőszakot és gyilkosságot csoportosan követték el. Először igazán a 2012 decemberében elkövetett, fent említett bűncselekmény irányította rá az indiai társadalom és a nemzetközi média figyelmét a problémára. Akkor egy 23 éves orvostanhallgató lány a moziból hazafelé tartott Új-Delhiben egy kisbusszal, amikor a busz letért a megszokott útvonalról. A jármű négy utasa, továbbá a sofőr rátámadt a lányra, védelmére kelt barátját összeverték. A busz több mint egy órán át furikázott a városban, miközben az áldozatot csoportosan megerőszakolták, egy vascsővel is bántalmazták, mielőtt kihajították. A fiatal lány végül belehalt sérüléseibe. A helyzet azóta sem javult, sőt romlott, csak gyakrabban beszélnek róla.
Egy tinédzser szolgálólányt megfojtottak és feldaraboltak májusban Újdelhiben, ami feltárta a házaknál munkát végzők kiszolgáltatottságát.
A múlt vasárnap pedig egy különösen durva esetről tudósítottak a hírügynökségek. Egy férfi magához édesgetett egy 6 éves kislányt, elcsalta egy esküvőről, megerőszakolta és egy kővel a felismerhetetlenségig agyonverte. A gyerek holttestét 500 méterre találták meg az esküvő színhelyétől. Szülei csak a ruhájáról tudták azonosítani a kislányt.
Újabb és újabb brutális esetek érik el a világsajtót. Gyakran hibáztatják a hatóságok az áldozatokat, így nem csoda, ha az indiai nők már kétségbeesett ötleteket valósítanak meg: idén például egy lány azzal került a hírekbe, hogy „nemi erőszakot gátló alsóneműt” fejlesztett ki riasztó berendezéssel és beépített kamerával, ami rögzíti a támadó arcát.
A Thompson Reuters Foundation által a nők helyzetével foglalkozó 548 szakértő körében végzett felmérés eredménye azt mutatta, hogy India a világ legveszélyesebb országa a nők számára az emberkereskedelmet, a szexuális kizsákmányolást és a házi rabszolgaságot illetően.
Ez egy 2011-ben készült hasonló felmérés megismétlése volt, amely kimutatta, hogy Afganisztán, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Pakisztán, India és Szomália volt a világ öt legveszélyesebb országa a nők számára. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.