MTI-ÖSSZEFOGLALÓLondon. A napfény segítheti a vérnyomás csökkentését – derült ki egy brit kutatásból.
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
London. A napfény segítheti a vérnyomás csökkentését – derült ki egy brit kutatásból. Noha a túlzásba vitt napozás növeli a bőrrák kockázatát, egy új kutatás kimutatta, hogy a napfény megelőzheti a magas vérnyomást, amely szívbetegségeket és agyvérzést okozhat.
Brit kutatók 24 egészséges önkéntest tettek ki ibolyántúli A (UV-A) sugárzásnak laboratóriumi körülmények között. Olyan adag sugár érte őket, mintha egy dél-európai országban nyáron félórát napoztak volna. A résztvevők erei kitágultak, vérnyomásuk mérséklődött.
A gyakran hosszú időn át észrevétlen magas vérnyomás kockázati tényezői – köztük a dohányzás, a mozgásszegény életmód, a magas nátriumtartalmú étrend – jól ismertek. Soha senki nem tanulmányozta azonban, hogyan befolyásolják a néma gyilkosnak is nevezett kórt a bőrön keresztül érkező hatások – magyarázta Martin Feelisch, a kutatás egyik résztvevője, aki a Southamptoni Egyetemen tanít kísérleti orvostudományt és integratív biológiát.
Ugyan nem egészen világos, hogyan csökkentheti a fény a vérnyomást, a kutatók szerint a nitrogén-monoxid nevű vegyületnek és a belőle származó vegyi anyagoknak, a nitritnek és a nitrátnak lehet benne szerepe.
A nitrogén-monoxid vérnyomás-szabályozó működését jól ismeri a tudomány: a vérerek belső falának sejtjei nitrogén-monoxidot állítanak elő, hogy az erek megpihenjenek, vagyis kitáguljanak, ezzel mérséklődik a nyomás, amely ellen a szívnek dolgoznia kell.
A sejtek által termelt nitrogén-monoxid és a belőle származó molekulák egy része a vérben kering, ám sokkal nagyobb mennyiséget raktároz belőle a bőrfelület.
Feelisch és munkatársai azt feltételezték, hogy a napfény valamilyen módon mobilizálja ezeket a molekulákat, így bőrből a véráramba kerülnek, és kitágítják az ereket, azaz csökkentik a vérnyomást.
Eredményeik alátámasztották a feltevést.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.