A Marson szárazság uralkodott hatszázmillió éven át

London/Washington |

<p>A Marson legalább hatszázmillió éven át extrém szárazság uralkodott, így a környezet túl kedvezőtlen volt bármilyen életforma kifejlődéséhez - erre a következtetésre jutottak a vörös bolygó talajtani vizsgálatai alapján az Imperial College London kutatói, akik eredményeiket kedden ismertetik az Európai Űrügynökség (ESA) párizsi konferenciáján.</p>

A kutatók három éven át elemezték azokat az adatokat, amelyeket a NASA Phoenix űrszondája 2008-as marsi küldetése során gyűjtött. Az űrszonda az északi sarkvidéken landolt, hogy az esetleges marsi élet nyomai után kutasson, valamint a jég és a talaj vegyelemzését végezze - olvasható a ScienceDaily (http://www.sciencedaily.com) tudományos ismeretterjesztő hírportálon.

A tudósok azt vizsgálták, hogy mekkora az agyagszemcsék aránya a talajban, amelyek keletkezéséhez vizes környezetre van szükség. Azt találták, hogy legfeljebb 0,1 százalék lehet az agyagszemcsék aránya, míg a Földön legkevesebb 50 százalékos a részesedésük. Ennek alapján kiszámították, hogy a bolygó talaja az égitest születése óta legfeljebb ötezer éven át érintkezhetett folyékony vízzel, ez viszont túl rövid az élet kialakulásához.

Legalább hatszázmillió éve viszont a Mars "csontszáraz" annak ellenére, hogy bőséggel található jég a felszínen, s korábbi kutatások szerint a vörös bolygón hárommilliárd évvel ezelőtt sokkal melegebb és csapadékosabb éghajlat uralkodott. A vizsgálatok azt is bebizonyították, hogy a Mars és a Hold talaja ugyanazon extrém körülmények között formálódott.

A műholdas felvételek tanúsága alapján a talaj mindenütt egyforma a bolygó felszínén, így az Imperial College London kutatói által végzett elemzés a Mars egészére vonatkozik.

"A bolygón uralkodó jelenlegi viszonyok éles ellentétben állnak az égitest korai életszakaszával, amikor a Marson melegebb, csapadékosabb időjárás volt. Ez a kedvező, az élet kifejlődését segítő klíma igen rövid ideig tartott. A NASA és az ESA által tervezett marsi missziók során az űrszondák mélyebbre ásnak majd le, hogy a talajban rejtőző esetleges életformákat felderítsék" - hangsúlyozta a kutatásokat irányító Tom Pike.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?