<p>A legmelegebb év volt 2016 az időjárási feljegyzések 1880-as kezdete óta, a globális átlaghőmérséklet elérte a 14,84 Celsius-fokot, ami 0,94 Celsius-fokkal magasabb a 20. századi átlagnál, ezzel három egymást követő évben mértek globális átlaghőmérsékleti rekordot - közölte szerdán az Amerikai Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA), az amerikai űrkutatási hivatal (NASA), és a brit meteorológiai hivatal. </p>
A legmelegebb év volt 2016 a feljegyzések kezdete óta
A kutatók a rekordhőmérsékletet a globális felmelegedéssel és az El Nino jelenséggel magyarázták.
Mindhárom intézmény adatai szerint a feljegyzések kezdete óta mért 17 legmelegebb év közül 16 ebben az évszázadban volt.
Az új adatok azt jelzik, hogy a Föld hőmérséklete 1,1 Celsius-fokkal magasabb az ipari forradalom előtti szinthez képest, amikor megkezdődött a fosszilis üzemanyag széleskörű használata. (A 2015. decemberi párizsi klímaegyezményt aláíró országok célul tűzték ki, hogy 2 Celsius-fok alatt tartják az általános felmelegedést, és folytatják az 1,5 Celsius-fok alatti felmelegedés érdekében tett erőfeszítéseket.)
A NOAA mérései szerint a 2016-os átlaghőmérséklet 0,04 Celsius-fokkal volt magasabb az előző évinél. A század eleje óta ötödször (2005, 2010, 2014, 2015 és 2016) dőlt meg a globális hőmérsékleti rekord.
Az amerikai kutatók adatai szerint 2016 első nyolc hónapjában sorra dőltek meg a korábbi hőmérsékleti rekordok. Az év utolsó hónapjaiban lehűlést hozó gyenge La Nina jelenség hatásának ellenére 2016 decembere a harmadik legmelegebb december volt a Földön - olvasható a NOAA honlapján.
Ami a kontinenseket illeti, 2016 Észak-Amerikában az eddig legmelegebb, Dél-Amerikában a második, Ázsiában és Európában a harmadik, Ausztráliában az ötödik legmelegebb év volt.
Az Antarktisz térségében a tengeri jég átlagos kiterjedése 2016-ban 11,1 millió négyzetkilométer volt, a második legkisebb a feljegyzések 1979-es kezdete óta.
Az Északi-sark térségében a tengeri jég kiterjedése a növekedési szezonban a legkisebb, az olvadási szezonban a második legkisebb kiterjedésű volt. A NASA adatai szerint a leggyorsabban az Északi-sark térsége melegedett tavaly, ahol 0,12 Celsius-fokkal volt magasabb az átlaghőmérséklet az előző évinél.
A 2016-os hőmérsékleti rekordok a Föld számos térségében hőhullámok sorozatát eredményezte: a dél-afrikai Pretoriában 42,7 Celsius-fokot, a Thaiföldön 44,6 Celsius-fokot, Indiában 51 Celsius-fokot, Kuvaitban 54 Celsius-fokot mértek.
Az óceánok vizének melegedése elpusztította az ausztráliai Nagy-korallzátony egyes részeinek mintegy felét, és Japán legnagyobb korallzátonyának 75 százalékán okozott korallfehéredést.
A légkör szén-dioxid-szintje is rekordot döntött 2016-ban, a hawaii Mauna Loa obszervatórium műszereinek mérései szerint az üvegházhatású gáz légköri koncentrációjának világátlaga 2016 májusában 407,7 ppm volt, ami 1958 óta a legmagasabb.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.