Hogyan kellene kinéznie a lakásbérleti szerződésnek? Az alábbiakban az egyes pontokat külön is taglaljuk.
A bérleti szerződés fejlécében jeleznünk kell, hogy milyen szerződésről is van szó, és hogy kik között köttetik. A standard szöveg: „A Polgári Törvénykönyv 663.
A lakásbérleti szerződés
A bérleti szerződés fejlécében jeleznünk kell, hogy milyen szerződésről is van szó, és hogy kik között köttetik. A standard szöveg: „A Polgári Törvénykönyv 663. paragrafusa alapján kötött bérleti szerződés az alábbi felek között” (Nájomná zmluva uzatvorená podľa paragrafu 663 Občianskeho zákonníka medzi).
I. pont: A szerződő felek
A bérbeadó és bérlő neve, személyi száma, személyi igazolványának a száma, lakhelye.
II. pont: Általános rendelkezések
1. A bérbeadó az X négyzetméteres lakás tulajdonosa, amely az alábbi címen található:… (fel kell tüntetni tehát a lakás nagyságát és címét).
2. A … számú tulajdonlevél másolata része a szerződésének, és az 1. mellékletben található. (Bizonyítanunk kell, hogy a lakás a miénk.)
III. pont: A bérlet tárgya
1. A szerződés tárgya a II. pontban említett lakás bérbeadása. Itt kell megemlítenünk azt, hogy hány szobából és milyen helyiségekből áll a lakás.
2. Ha a lakás be van rendezve, a második pontban ezt jelezzük, és egy külön mellékletben elkészítjük a tartozékok listáját. Ezzel a bérlők bebiztosítják magukat, hogy a későbbiekben olyan bútorok vagy tárgyak lopásával ne gyanúsítsák őket, amelyek nem is voltak a lakásban.
3. Itt jelezzük, hogy a bérbeadó a lakás tulajdonosa, amit a bérlőnek ad át további használatra. Ha többen veszik bérbe a lakást, akkor az összes bérlőt meg kell nevezni.
IV. pont: A bérlet időtartama
1. Ha a bérleti jogviszonyt meghatározott időtartamra kötjük, pontosan fel kell tüntetni a jogviszony kezdetét és végét, valamint azt is, hogy a szerződést a jövőben meg lehet hosszabbítani.
2. Ha lehetőséget adunk a szerződés meghosszabbítására, meg kellene határoznunk, hogy a bérlőnek a szerződés lejárta előtt ezt hány nappal kell jeleznie.
V. pont: A bérleti díj
1. A szerződő felek pontosan meghatározzák a bérleti díj nagyságát. Itt jelzik azt is, hogy milyen fizetési módot vesznek igénybe. Ha bankszámlára utalják a pénzt, akkor a számla számát is fel kell tüntetni.
2. Meg kell határozni a bérleti díj kifizetésének az időpontját.
VI. pont: A lakásfenntartási díjak
1. Itt jelezzük, hogy ki fizet a villanyenergiáért, gázért, fűtésért, vízért, a szemét elszállításáért stb.
2. Feltüntetjük a havi előlegek nagyságát.
3. Meg kell egyeznünk, hogy a bérbeadó milyen gyakran köteles felmutatni a bérlőnek a számlákat, és hogyan fizeti ki a bérlő a többletfogyasztást.
4. Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a lakás be van-e biztosítva. Ha igen, érdemes megemlíteni minden részletet.
5. A bérbeadó itt jelentheti ki, hogy nem felel az esetleges lopásokért.
VII. pont: Jogok és kötelességek
A bérbeadó és a bérlő a Polgári Törvénykönyv alapján feltüntethetik a jogaikat és kötelességeiket.
VIII. pont: A bérleti jogviszony megszűnése
1. Meg kell határozni, hogy kölcsönös egyezség alapján mikor szűnhet meg a jogviszony.
2. Jelezni kell, hogy egyoldalúan milyen esetekben mondható fel a szerződés az egyik vagy a másik fél részéről.
IX. pont: Záró rendelkezések
1. Milyen feltételekkel lehet változtatni a szerződésen?
2. Hogyan járnak el a szerződő felek peres ügyek esetén?
3. Végül jeleznünk kell, hogy a szerződő felek aláírásukkal bizonyítják, hogy a szerződést elolvasták, megértették és tartalmával egyetértenek. (m-i)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.