Nem akarnak dolgozni a fiatalok

munka - 2025

A világon minden ötödik, 16 és 24 év közötti ember az úgynevezett NEETs kategóriába tartozik. Azt a nézetet vallják, hogy nincs értelme az összes időt a munkáltatónak szentelni, elég épphogy csak megélni a fizetésből – írja a Trend magazin.

Nem dolgoznak, és nem is vesznek részt oktatási vagy szakképzési folyamatokban. Egy gyorsan növekvő generációról van szó, amely egyre inkább eltávolodik a munkaerőpiactól. A NEETs (Not in Education, Employment, or Training) elnevezést kapták.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) 2023-as jelentése szerint a 16 és 24 év közötti fiatalok 20,4 százaléka tartozott a NEETs csoportba világszerte. Ez minden ötödik fiatalt jelenti. Kétharmada közülük nő. Csak az Egyesült Királyságban 2024 harmadik negyedévében 13 százalékot klasszifikáltak NEET-ként. Hasonló adatokat közölnek Európa és az Egyesült Államok is.

A Trend magazin elmondása szerint a jelenség egyre inkább terjed, amit a Redditen folytatott diskurzusok is tükröznek. „Fontolgatom, hogy az erdőben élek, és a világot járom minimális pénzzel" – írja a közösség egyik tagja, amely 44 ezer tagot számlál világszerte. „Soha nem térnék vissza a szokásos munkához" – erősíti meg a részvételét egy 30 éves volt autókereskedő, aki 2020-ban mondott fel. „A növekvő árak és bérleti díjak mellett nem volt értelme minden időt a munkáltatónak szentelni, és alig tudtam megélni."

A fiatalokat pszichikai problémák gyötrik

Egy másik tényező a romló mentális egészség – a Resolution Foundation think tank szerint az elmúlt 20 évben a mentális zavarral küzdő fiatalok aránya, mint például a szorongás vagy a bipoláris zavarok, egynegyedről egyharmadra nőtt.

Az egészségügyi problémák mellett a fiatalok munkához való elfordulásának egyik kulcsfontosságú oka a munkahelyek minősége. Az ILO közgazdásza, Niall O'Higgins úgy véli, hogy a fiatalokat azzal lehetne megszólítani, ha a munkáltatók rugalmasabb feltételeket, támogatást és alternatív munkaszervezési modelleket kínálnának. Az A.Team platform Z generációval végzett felmérése szerint a válaszadók 80%-a a négy napos munkahetet tartja az új normának, 60%-uk a hibrid munkamodellt részesíti előnyben, és a fele értékeli a tréning és fejlődés lehetőségeit.

Hiányzik a tisztességes munka

„A fiataloknak nincs szükségük nagy, hivalkodó reformokra" – mondja a Resolution Foundation közgazdásza, Louise Murphy. Több megértést kérnek a vezetőktől, és emberibb megközelítést a munkahelyeken. Kulcsfontosságúak lehetnek az egyszerű eszközök, mint például a rendszeres egyéni találkozók a munkavállalókkal, amelyek nem minden szakmában gyakoriak.

Az ILO jelentése figyelmeztet a fiatalokat érő kihívásokra a tisztességes munkához való hozzáférés terén. A fiatal munkavállalók több mint fele világszerte informálisan dolgozik. Az alacsony jövedelmű országokban a fiatalok 75%-a csak megbízási munkát végez, vagy önállóan dolgozik. „Egyetlen társadalom sem bízhat stabil jövőben, ha a fiatalok millióinak nincs tisztességes munkája. Ennek következményeként bizonytalanul érzik magukat, és nem lesznek képesek jobb életet építeni maguknak és családjaiknak" – mondta az ILO főigazgatója, Gilbert F. Houngbo.

(trend)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?