93 éves volt a cipőkirály

ÖSSZEFOGLALÓToronto/Prága. Elhunyt Tomáš Baťa cseh származású cipőgyáros, aki a családi üzletet az 1940-es évektől Kanadában virágoztatta fel.

ÖSSZEFOGLALÓ

Toronto/Prága. Elhunyt Tomáš Baťa cseh származású cipőgyáros, aki a családi üzletet az 1940-es évektől Kanadában virágoztatta fel. A jó nevű cipőbirodalom feje 93 éves korában távozott az élők sorából, a jelentések szerint hétfőn Torontóban érte a halál.

„Korunk egyik legnagyobb egyénisége hagyott itt minket. Bár szülőföldjén nem kedvezett neki a szerencse, a világban sokra vitte, és számunkra az üzleti siker szimbólumává vált” – fogalmazott Václav Klaus cseh elnök közleményében.

A cipőbirodalom alapjait még apja, id. Tomáš Baťa vetette meg 1894-ben a cseh városban, Zlínben. Fia, ifj. Tomáš Baťa 1914 szeptemberében született. 1938- ban Kanadába emigrált a nácik elől, s a második világháborúban a kanadai hadseregben harcolt ellenük. Rövid időre hazatért a felszabadult Csehszlovákiába, ám mivel a kommunista hatalom kisajátította a Baťa gyárat, és őt magát kapitalista ördögként megbélyegezték, ismét elhagyta az országot.

„Nagyon szomorúvá tett, mert amit felszabadulásnak gondoltunk, az kommunista diktatúrába fordult” – emlékezett vissza egy három éve adott interjújában.

Az elkobzott gyár új néven működött tovább, ám a valódi márka főhadiszállását Torontóban rendezte be Tomáš Baťa.

A kommunista hatalom összeomlása után az új cseh elnök, Václav Havel hazahívta Baťát. A repülőtéren ünneplő tömeg fogadta, és Havel az ország legmagasabb rangú kitüntetésével, a Masaryk-renddel ékesítette. A gyáros ismét beindította a Baťa cég csehországi üzemét.

Hét évvel ezelőtt fia vette át tőle a cipőbirodalmat.

Tomáš Baťa a nemzetközi gazdasági élet egyik meghatározó alakjaként elnöke volt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) egyik bizottságának. Számos rangos nemzetközi kitüntetéssel ismerték el munkáját és világszerte több egyetem díszdoktorává választotta.

Egy 2001-es amerikai dokumentumfilm szerint a Baťa cég fennállása óta már több mint 14 milliárd pár lábbelit adott el, többet, mint ahány ember lába taposta a földet. A világhírű cipőgyárnak 2001 óta az alapító unokája, Thomas G. Bata az elnöke. A cipőmárkának egy 10 ezer pár cipőből álló múzeuma van Torontóban. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?