Tizenkét vendég tartott érdekfeszítő előadást a szakmájáról (Fotó: MTAG)
Szakmák napja a Duna utcai suliban
Január utolsó napja a pozsonyi Duna utcai alapiskolában nemcsak az első félév vége, hanem már második alkalommal projektnap a felső tagozatosaink számára. Idén a szakmákra fókuszáltunk, és megtartottuk az 1. Szakmák napját.
A Mi leszel, ha nagy leszel? típusú kérdésre kevés gyerek tudja manapság rávágni a választ. A kiskamaszok nagyobbik része még el sem tudja képzelni a jövőjét. Nincsenek tisztában azzal, milyen munkát végez egy-egy szakma képviselője. Úgy gondoltuk, hasznos lesz számukra látni-hallani bizonyos szakmák képviselőit testközelből. Szeptemberben az osztályfőnökökön keresztül megszólítottuk a szülőket: be tudnák-e mutatni szakmájukat tanulóinknak, ránk tudják-e szánni fél napjukat. Nagy örömünkre 12 szülőtől, nagyszülőtől, volt diákunktól kaptunk pozitív választ. Minden tanuló öt szakmát, előadót választott, hiszen 30 perces bemutatókat tartottak a 8.00 órára érkező felnőttek.
A napot egy Kahoot-kvízzel indítottuk, amelyből egyebek mellett kiderült, hogy a gelencsér agyaggal dolgozik, Ausztráliában dolgoznak a helikopteres pásztorok, a vágó nem vág hajat, a felhőkarcoló nem szakma, a lámpagyújtogató A kis hercegben is szerepel. Az 5. tanítási óráig félóránként cserélődtek a termekben a tanulók, mivel ők mentek a remek előadókhoz. Kállay Veronika gyermekorvosnőnél csibehúson kipróbálhatták a seb összevarrását. Száraz Katalin vegyésznél félméteres pipettával folyadékot mértek és „helyeztek át” az egyik edényből a másikba. Pomichal Vajk játékszoftver-készítővel programoztak. Džerengová Petra írónőtől megtudták, mi lesz a kézirat sorsa. A Matouška Réka geodéta által bemutatott műszerekkel hidak konstrukcióit „világították át”. Berki Tamás atomfizikus a turbinák, energiák világába kalauzolta őket. Kaszás Kornél újságíró, szerkesztő az interjú és a tudósítás közti különbségre is felhívta a figyelmüket. Barak László költő nem csak az írásra biztatta a hallgatóit. Varga Zoltán saját készítésű vasútmodelljeitől leesett az álluk. Schlosser Imre informatikus segítségével nem mindennapi célokra készített kamerákkal ismerkedhettek. Juhász László rádióriporter állandóan tanul, mert interjúalanyai az élet legkülönfélébb területeiről származnak. Sántha István antropológussal pedig egy kelet-szibériai falu kemény mindennapjaiba nyertek betekintést.
Az 5. órán ismét a tornateremben gyülekeztünk, ahol a legextrémebb, legveszélyesebb szakmákról szóló videó megtekintése alatt biztosan eldőlt, hogy senki közülük nem lesz mélytengeri hegesztő. Varga Zoltán DJ-felszerelésébe jó néhány tanuló beleszeretett, kellemes zenével zártuk a napot.
Több előadó egymástól függetlenül hangsúlyozta, sokat kell olvasni, ez alap, kíváncsinak, érdeklődőnek kell lenni, és akkor egy csomó szakmában megnyílik előttünk a kapu. Lépéselőnyben vannak, akik rendelkeznek hobbival, akiknek a szabadidejük megtervezett, mert nemcsak több élményben van részük, hanem több ismerethez is jutnak, vannak céljaik, és kilencedikben, a pálya-, iskolaválasztás előtt állva könnyebben fogják tudni meghozni a döntésüket. Ahogy mi is meghoztuk a döntésünket: a Szakmák napjából sorozat lesz.
Minden előadónknak hatalmas köszönettel tartozunk, mert az első felkérésre igent mondtak, drága idejükből áldoztak, tudásukból, tapasztalataikból tengernyit átadtak tanulóinknak.
Iró Erzsébet igazgatóhelyettes
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.