Pápaszemes kígyó! – iskolai zaklatás a szemüveg miatt?

szemüveg

Elkezdődött az iskolai szünet utolsó hete, ami után a gyerekek visszatérnek az iskolapadokba. Fizikai megjelenés, ruházat, kiegészítők, társadalmi-gazdasági státusz, képességek vagy kulturális és etnikai különbségek – a zaklatás témája gyakorlatilag bármi lehet. A zaklatás egyik legismertebb oka a szemüveg. Bizonyára sokan találkoztunk már az iskolában a „pápaszemes kígyó” jelzővel.

Bármilyen másság, beleértve a szemüveget is, lehet ok a zaklatásra vagy a nevetségessé tételre, attól függően, hogy milyen környezetben és milyen régióban vagyunk – véli Patrik Bartoš pszichológus. Az utóbbi években azonban változott a helyzet, amihez hozzájárult az is, hogy a gyerekek egyre gyakrabban szembesülnek szemüveggel, egyre többen kénytelenek viselni, így már hozzászoktak. 

Ritkán találkozom a szemüveg miatti zaklatással, és úgy tűnik, hogy a gyerekek megszokták a szemüveget. Az élet normális részévé vált, és inkább azt tapasztalom, hogy kezdik kimondottan kívánatos divatkiegészítőnek tartani” – teszi hozzá a szakember.

Maguk a szemüveggyártók és -forgalmazók is hozzájárultak e tendencia kialakulásához.

 „Míg régebben a szemüveggyártók nem a gyermek vásárlókra koncentráltak, ma már más a helyzet. Mindenféle formájú vagy színű keret közül lehet választani. A szemüveg tehát manapság nem csupán egy funkcionális dolog. Divatos kiegészítővé vált, ami miatt nem kinevetik a gyerekeket, hanem inkább mások is ilyenre vágynak” – tette hozzá Petr Langer, az Alensa optikai üzletlánc és webáruház marketingvezetője.

Az is jó módszer arra, hogy megkönnyítsük gyermekünk dolgát az iskolában, ha már az iskolakezdés előtt elkezd szemüveget hordani. A gyermek normális, nyugodt, ismert környezetben megszokja a szemüveg viselését. Ezzel szemben az iskolában amellett, hogy a szemüveg viseléséhez is hozzá kellene szoknia, még az iskolai feladatokkal is meg kell birkóznia, sőt az osztályteremben lévő tanulókkal is.

A megfelelő keret kiválasztása és a megfelelő méret biztosítása elengedhetetlen a gyermek kényelme és egészséges látása szempontjából. A gyermekszemüvegek kiválasztásakor különösen három tényezőt kell figyelembe venni. Az első a szemüveg mérete. 

Biztosítani kell, hogy a keret úgy üljön a gyermek arcán, ahogyan annak lennie kell. Győződjünk meg róla, hogy az orrnyereg kényelmesen illeszkedik a gyermek orrára! Keressük az állítható párnákkal vagy kúpos orrnyereggel ellátott kereteket, hogy a szemüveg biztonságos és kényelmes legyen!” - tanácsolja Lenka Petruchová, az Alensa munkatársa.

Az is pontos, hogy a szemorvos pontos adatokat adjon meg, megfelelő lencsét írjon elő,

Győződjünk meg róla, hogy a dioptriás lencsék pontosan a gyermek egyedi igényeihez igazodnak! A rendszeres szemvizsgálat elengedhetetlen ahhoz, hogy gyermekünknek mindig megfelelő szemüvege legyen, mivel a látása az évek során változhat” – jegyezte meg Petruchová. Fontos tényező a keret anyaga és tartóssága is. „A gyermekszemüvegnek ellen kell állnia az aktív életmódnak. Válasszunk tartós anyagokat, például acetátot, rugalmas műanyagot vagy titánkeretet! Ezek az anyagok könnyűek és ideálisak a mindennapi viselethez” – tette hozzá Petruchová.

Pszichológus: Hogyan ismerjük fel a zaklatást?

Ha egy gyermek zaklatás áldozatává válik, semmiképpen sem jó, ha eltitkolja, vagy ha egyedül kell megbirkóznia vele. A szakértők gyakran rámutatnak, hogy a szülőkkel, tanárokkal vagy valakivel, akiben a gyermek megbízik, való megosztás a lehető legjobb módja a probléma megoldásának.

„Úgy érzékelem, hogy a zaklatás szó manapság elcsépelt kifejezéssé vált, és nehéz eligazodni abban, hogy mi az, ami zaklatásnak számít, és mi az, ami talán csak a diákok fejletlen szociális érzékenységének a megnyilvánulása. A zaklató viselkedés jellemzően ismétlődő vagy ismétlődésre hajlamos. Jellemző rá továbbá a hatalmi egyensúlytalanság és az, hogy az egyik fél képtelen megvédeni magát” – magyarázta Patrik Bartoš pszichológus.

Amikor egy gyermek szembesül a zaklatással, a legfontosabb, hogy tudja, van segítség, amely biztonságot és támogatást nyújthat. A megfelelő és korai felnőtt beavatkozás kulcsfontosságú. 

„A zaklatás gyakori hatásai és következményei közé tartozik az alacsony önbecsülés és önértékelés, a pszichológiai problémák, például a szorongás és a depresszió. Gyakori a gyengébb iskolai teljesítmény, a társadalmi elszigetelődés, a jövőbeli kapcsolatokban jelentkező problémák vagy a hatóságokkal és intézményekkel szembeni bizalmatlanság. Manapság gyakran olvasok olyan emberekről és azok tapasztalatairól, akiknek a támadójukkal szembeni gyűlölete évtizedek óta fennáll. Mindegyiküknek jobb lett volna az élete egy ilyen élmény nélkül” 

– tette hozzá a pszichológus. 

(Pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?