Tóth Máté „Megsárgult arcok” című esszéjével első helyezett lett a Palóc Társaság pályázatán (Fotó: GESZ)
Harmincnégy éve, 1989-től január 22. a magyar kultúra napja. 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc nemzeti imánk, a Himnusz írását. A Palóc Társaság huszonhét évvel ezelőtt hirdette meg először azt a pályázatot, amelynek célja a magyarságtudat elmélyítése, a szülőföld iránti hűség erősítése, a nemzeti történelem megismerése, az anyanyelvi képességek fejlesztése és a fiatalok tehetségének kibontakoztatása.
A nemzeti összetartozás eszméjének terjesztéséhez és megszilárdításához nemcsak a Magyarországon, a Felvidéken, de az egész Kárpát-medencében élő magyar fiatalok hozzájárultak.
A történelem iránt érdeklődő diákoknak lehetőségük nyílt a kiterjedt kutatómunkán kívül lakóhelyükhöz, az őket körülvevő világhoz fűződő érzéseik, gondolataik, javaslataik kinyilatkoztatására. A helytörténeti bemutatásokon kívül a történelmi visszaemlékezések, az összetartozás gondolata, a hagyományőrzés és nem utolsósorban a magyarság, az anyanyelv kérdésének fejtegetése is érdekes kihívásnak bizonyultak.
Iskolánk, a komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola diákjai már évek óta szép számmal kapcsolódnak be ebbe a nemzetközi szintű megmérettetésbe. A legsikeresebb pályamunkák íróinak járó oklevelet diákjaink 2023. január 22-én vehették át Budapesten, az Aranytíz Kultúrház dísztermében.
Az első helyezett, a második évfolyamba járó, gépészeti szakon tanuló Tóth Máté „Megsárgult arcok” című esszéjében lakóhelye, Kisújfalu szülöttét, Gulyás Lajost mutatta be. A református lelkész példaértékű életútjának feltárása temérdek kutatómunka eredményeként jött létre. Máté érdeklődése a történelem iránt nem új keletű. Már a tavalyi esszéíróverseny díjazottjaként is a dobogósok között szerepelt helytörténeti pályamunkájával. Kötődése lakóhelyéhez, annak jelentős személyiségeihez mindenképpen dicséretet érdemel. Az első osztályos, elektrotechnika szakon tanuló Csicsay Bence osztálytársával, Major Györggyel a Barangolás szülőhelyemen című esszéjükben szülőfalujukat, a festői szépségű Csilizpatast mutatták be, kitérve a község történelmére, hagyományaira és a régi népszokásokra is. Pályamunkájukért a harmadik helyezettnek járó oklevelet vehették át.
Az iparisták igényes, mindenre kiterjedő pályamunkáikkal méltóképp tisztelegtek a Himnusz befejezésének kerek kétszázadik évfordulója előtt. A díjazottaknak gratulálunk, reméljük, a jövőben még több követőjük akad, és iskolánkban továbbra is folytatódik a történelmi kutatómunka hagyománya.
PaedDr. Tóth Katalin, felkészítő tanár
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.