Amennyiben a kormány nem képes keresztülvinni a parlamentben saját törvényjavaslatait, indokolt lehet az előre hozott választásról szóló vita megnyitása – jelentette ki Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter az STVR Sobotné dialógy című műsorában.
Šutaj Eštok: Ha a törvényjavaslatok elbuknak, meg kell nyitni az előre hozott választás kérdését

Vitapartnere, Milan Majerský, a KDH elnöke volt, aki azzal vádolta a kormányzati politikusokat, hogy inkább a saját pozícióikat féltik, semmint az ország érdekeit szolgálják. „A kormány nem foglalkozik az emberek valós problémáival, mint az egészségügy, az oktatás, a növekvő szegénység vagy az áremelkedés” – hangsúlyozta Majerský.
A belügyminiszter szerint Robert Fico (Smer) miniszterelnök képes lesz stabilizálni a helyzetet, hogy a kormánykoalíció minél nagyobb támogatást szerezzen a parlamentben. Kiemelte, hogy az új turizmusért és sportért felelős miniszter, Rudolf Huliak (Smer) körüli képviselők már a kezdetektől támogatásukról biztosították a kormányt, ellentétben a Hlasból kilépőkkel.
„A 79 fős többség akkor állhat helyre, ha mindenki átláthatóan cselekszik”
– fogalmazott Šutaj Eštok. Hozzátette, hogy a jövőben nagyobb figyelmet fordít arra, kik kapnak helyet a Hlas választási listáján, hogy elkerüljék azokat, akik csupán szavazatszerzésre használnák a pártot. Mmegismételte, a Hlasból távozó politikusokkal való megegyezés a kormányfő feladata.
Majerský nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, hogy a KDH támogatja-e a miniszterelnök által kezdeményezett alkotmánymódosítást. Ehelyett a saját javaslatukról beszélt, amelyről jelenleg is egyeztetnek a parlamenti pártokkal, beleértve a kormánykoalíciót is.
Mindkét politikus üdvözölte Peter Pellegrini államfő által kezdeményezett védelmi kérdésekben tartandó kerekasztal-megbeszélést. Majerský szerint minden parlamenti pártnak, így a Szlovákia mozgalomnak is lehetőséget kellene kapnia a részvételre.
Majerský a műsorban „Szlovákia szégyenének” nevezte Peter Kotlár (SNS-jelölt) járványügyi kormánybiztos fellépését, míg Šutaj Eštok sajnálatát fejezte ki, hogy Kotlár nem a kormány előtt mutatta be eredményeit.
A migráció kérdésében mindkét politikus egyetértett az európai határvédelem fontosságában. Šutaj Eštok megerősítette, hogy bár az ukrán határon nőtt az illegális határátlépések száma, az illegális migráció csökkent a jelenlegi kormány hivatali ideje alatt, valamint Szlovákia, Magyarország és Szerbia együttműködésének köszönhetően. Majerský hozzátette, hogy az Európai Unió „észszerűbb” megközelítése, különösen a Frontex rendszeren keresztül tett lépései is hozzájárultak a helyzet javulásához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.