PS: Több tárca is hibázott a gimnáziumi támadás előtt

Simona Petrík

Az ellenzéki PS szerint több tárca is hibázott, és megelőzhető lett volna a szepesófalui (Spišská Stará Ves) gimnáziumi támadás, ha megfelelően kommunikálnak egymással a különféle intézmények. A mozgalom szerint rendszerszintű hibákról van szó – erről pénteki sajtótájékoztatójukon beszéltek a PS képviselői, és szakmai bizottság létrehozását javasolják az ügy miatt.

„Meggyőződésem szerint megelőzhető lett volna a szepesófalui kettős gyilkosság, ha megfelelő lenne az intézmények közti együttműködés. A történtek leleplezték, milyen hiányosságok vannak az igazságügyi, a belügyi, az oktatási, a szociális ügyi és az egészségügyi tárca, illetve a hozzájuk tartozó intézmények együttműködésében” – jelentette ki Simona Petrík, a PS képviselője.

Lucia Plaváková (PS) bírálta, hogy többször el lett utasítva a későbbi támadó gyógykezelésének elrendelése, ugyancsak rendszerszintű hibák miatt. Felszólította Boris Susko (Smer) igazságügyi minisztert a törvényi szabályozás módosításának kidolgozására. Rámutatott, hogy a kijelölt nevelőtiszt nem kommunikált az iskolával, és hiányosságok vannak a pártfogói felügyeleti rendszerben. Plaváková feltette a kérdést, vajon a létszámhiány miatt történt-e meg ez a tragédia.

A rendőrség hibáira is felhívta a figyelmet. „Lucia Kurilovská belügyi államtitkár nem volt hajlandó elárulni a parlament emberi jogi bizottságának ülésén, hogy konkrétan milyen hibákat állapított meg a belügyminisztérium a rendőrség részéről. Arra hivatkozott, hogy még tart a nyomozás, és ez az érv bizonyos mértékig érthető is, de világosan ki kell mondani, hogy rendszerszintű problémák vannak a rendőrségnél, és emiatt rendszerszintű hibák történnek” – tette hozzá.

Petrík azt is kifogásolta, hogy Erik Tomáš (Hlas) munkaügyi miniszter nem tájékoztatott, hogyan járt el ebben az ügyben a fiatalkorúak szociális védelmét és gyámságát ellátó munkaügyi hivatal. „A szociális gondnokság semmilyen módon nem avatkozott közbe az iskolai merénylet előtti időszakban. Ha a gondnokság megfelelően működne, a korábbi feltételes büntetés letelte után is figyelemmel kellett volna követnie az elkövetőt. Most már tudjuk, hogy a tanárnő és a diáklány is félt a támadótól, de nem kaptak segítséget vagy támogatást. A megfelelően működő szociális gondnokságnak nemcsak a támadót kellene figyelnie, hanem védelmet nyújtania a lehetséges áldozatoknak” – zárta Petrík.

A szepesófalui gimnáziumban január 16-án történt támadásnak egy 18 és egy 51 nő volt az áldozata. A 18 éves elkövető az iskola diákja volt, a rendőrség előre kitervelt gyilkosság miatt indított eljárást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?